Svájc válogatottja már azzal története legjobb Eb-szereplését érte el, hogy a világbajnok franciákat 3-1-es hátrányból fordítva, tizenegyesekkel legyőzve bejutott a negyeddöntőbe. Ott aztán az a Spanyolország jött szembe, amely az ezt megelőző két mérkőzésén összesen tíz gólt szerzett – a horvátokat hosszabbításban verte 5-3-ra a nyolcaddöntőben.
Hamar gólt szerzett a spanyol csapat a szentpétervári mérkőzésen, egy szöglet után Jordi Alba lövésébe nyúlt bele rosszul az eltiltott Xhakát helyettesítő Zakaria, így már a 8. percben megvolt a spanyol előny.
A svájciak a félidő második felére kezdtek életjeleket mutatni, azonban komoly helyzetet nem igazán tudtak kialakítani, a spanyolok pedig kontrollálták a meccset. Nem tett jót a mérkőzésnek a korai spanyol gól.
56 percet kellett várni arra, hogy Svájc először közel járjon a gólhoz. Egy szöglet után Zakaria fejelte el a labdát keresztbe a spanyol kapu előtt, centikkel tévesztette el az alsó sarko. Simón higgadtan nézte mindezt, de azért komoly lehetőség volt. Eddigre Luis Enrique már kettőt is cserélt, hiába vezetett a csapata, elégedetlennek tűnt a spanyol kapitány.
A 68. percben aztán már semmi nem mentette meg a spanyolokat. Egy beadást Laporte még lefülelt, azonban tisztázása Torrest találta el, akiről a labda Freuler elé pattant, ő megjátszotta Shaqirit, a csapatkapitány a kapufa segítségével egyenlített ki. Nem volt érdemtelen a svájci gól.
Innentől kezdve a svájciak tűntek lendületesebbnek, a spanyolok annyira leültették magukat, hogy újra fel kellett pörögniük, de ez lassan ment. Jött aztán egy érdekes helyzet, mert bár Freuler belépője elsőre durvának tűnt, a visszajátszások alapján biztosan vitatéma lesz majd, hogy azonnali piros lapot kapott. Hiába azonban az emberelőny, kicsit ötlettelenül adogatott Spanyolország, miközben az ellenfél kontráiban ott volt a veszély.
A rendes játékidő végül nem hozott döntést, a hosszabbítás első félideje pedig a svájci kapusról, Sommerről szólt, aki több látványos védést bemutatva őrizte a döntetlent. A második félidőben már tényleg végig a svájci kapu előtt zajlott a játék, de vagy a védelem, vagy Sommer állta a labda útját, így ezen a meccsen is tizenegyesekre kényszerítette ellenfelét Svájc.
A tizenegyespárbaj elképesztő fordulatokat hozott. A spanyol csapatkapitány, Busquets kapásból a kapufára lőtt, de aztán végül svájci oldalon hárman rontottak, a spanyoloktól meg csak ketten – főszerepben voltak a kapusok, Simón kétszer, Sommer egyszer védett –, így végül Luis Enrique csapata jutott be a négy közé, ahol majd a belga-olasz meccs győztese következik.
Spanyolország kapcsán azért meg kell jegyezni, hogy egyébként elég változatosan tud játszani, de képes rémesen kihasználni a helyzeteit, függetlenül attól, hogy a szlovákokat és a horvátokat is sikerült megszórni. Az viszont jó hír, hogy korábban öt olyan csapat volt, amely egy Eb-n belül kétszer is túlórában jutott tovább, mindegyik megnyerte később a tornát. A mostani spanyol a hatodik ilyen válogatott.
6 – Spain are the sixth nation to progress from two separate knockout matches of a single European Championship tournament that went to extra-time or beyond – all five previous sides to do so went on to win the competition. Omen. #EURO2020
— OptaJoe (@OptaJoe) July 2, 2021
És még egy statisztika: Spamyolországnak több passza volt ezen a mérkőzésen, mint a magyar válogatottnak a csoportkör három találkozóján összesen.
#ESP attempted 970 passes against #SUI, more than #HUN managed in their three group stage games combined. 🤯#EURO2020
— Squawka Football (@Squawka) July 2, 2021