Hosszú időn át nosztalgiával gondolhattunk az 1972-es Európa-bajnokságra, az akkori sikert követően kevesen hitték, hogy 2016-ig kell majd várni arra, hogy a magyar labdarúgó-válogatott ismét érdekelt legyen egy kontinenstornán.
Akkor már egy hullámvölgyet átvészelt a magyar futball, az 1962-es és 1966-os vb-negyeddöntők után az 1970-es világbajnokságra a kijutás sem sikerült, a csehszlovákok elleni marseille-i 1–4 egy korszak végét ígérte.
1971-ben ismét Illovszky Rudolf lett a szövetségi kapitány, és vele újra sikerrel vette az Eb-selejtezőket a válogatott. Kellett is a segítsége, a Hoffer József vezette csapat ugyanis Bulgáriában belefutott egy 3–0-s vereségbe, majd itthon a franciák elleni csak 1–1-re végzett. Illovszky azonban rendet tett, a maradék négy meccsen négy győzelem született, Norvégiát oda-vissza pofozta a válogatott, így készülhetett a románok elleni negyeddöntőre.
A románok elleni negyeddöntő óriási izgalmakat tartogatott, a népstadionbeli mérkőzés úgy lett 1-1, hogy a mindössze második válogatott mérkőzésén szereplő Branikovits László góljával a 10. percben vezetést szerzett a magyar csapat, majd Zámbó Sándorral egy-egy alkalommal a lécet is eltalálta, azonban Géczi István rossz kimozdulását követően Szatmári Sándor, azaz Alexandru Satmareanu egyenlített (1-1).
A bukaresti visszavágón megvolt az esély a idegenbeli sikerre, az első félidőben Szőke István és Kocsis Lajos is betalált, majd 1-2-es állásnál, a 45. percben büntetőhöz jutott a válogatott. Páncsics Miklós nem vállalta, Kocsis igen, de lövését kivédte Necula Raducanu kapus. A 81. percben aztán Alexandru Neagu kiegyenlített (2-2), jöhetett a harmadik mérkőzés.
A semleges helyszín Belgrád lett, ahol ismét döntetlen közeli volt eredmény a hajráig, Szőke góljára Neagu válaszolt, ám a 87. percben Szőke jobbról, tíz méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (2-1). Lehetett készülni a négyes döntőre.
Puskásékat másolta az NSZK
Belgium nagy meglepetésre kiverte a címvédő olaszokat, a szovjetek ezúttal sem hiányozhattak az elődöntőből (Jugoszláviát 3–0-s összesítéssel búcsúztatták), míg NSZK a Wembleyben harcolta ki a négy közé jutást.
Nyugat-Németország Wembleyben aratott 3-1-es győzelme a maga módján épp olyan drámai hatást váltott ki, mint a magyar válogatott ugyanitt aratott 6-3-as sikere tizenkilenc évvel korábban.
A másnapi angol újságok nem is mulasztottak el maró kritikával rámutatni a párhuzamra. Különösen az első fél óra döbbentette meg az embereket, amikor a Franz Beckenbauer és Günter Netzer vezette német válogatott káprázatos futballt játszott. A L’Équipe a 2000-es évek futballjaként ünnepelte a német csapat játékát” – írta Jonathan Wilson a Futballforradalmak című könyvében.
Helmut Schön kapitánynak mondhatni könnyű dolga volt, hiszen két Bundesliga-élcsapat, a Bayern München és a Borussia Mönchengladbach is a saját utánpótlását erősítette a hatvanas években – köszönhetően Zlatko Csajkovszkij és Hennes Weisweiler úttörő elképeléseinek.
Így aztán Schön olyan világsztárokkal dolgozhatott, mint Franz Beckenbauer, Paul Breitner, Uli Hoeness, Gerd Müller vagy Günter Netzer. A német válogatott pedig az 1966-os vb-ezüst, majd az 1970-es vb-bronz után 1972-ben Európa-, 1974-ben világbajnok lett.
Az elődöntőben a németek 2-1-re verték a belgákat, a másik ágon Magyarország a szovjetekkel csapott össze, és 1–0-s vereséget szenvedett.
A meccs egyetlen gólját 53. percben Anatolij Dmitrovics Konykov szerezte, aki Páncsics röviden kifejelt labdáját 15 méterről lőtte a bal sarokba úgy, hogy Juhász Péter még a gólvonal előtt bele is ért. A hajrában aztán ott volt a lehetőség az egyenlítésre, Revaz Dzsodzsuasvili fellökte Dunai Antalt a tizenhatoson belül, de Zámbó Sándor tizenegyesét Jevgenyij Rudakov kivédte.
A harmadik helyért Belgium 2-1-re győzött, Raoul Lambert és Paul van Himst góljára Kű Lajos válaszolt büntetőből.
Gerd Müllernél nem volt jobb
A fináléban aztán az NSZK elgázolta a szovjeteket, Gerd Müller ismét duplázott, a harmadik gólt Herbert Wimmer szerezte.
Egyszerűen minden működött. Nagyon jól megértettük egymást, akkor is, amikor a pályán voltunk. Ennél többet senki sem kérhetett tőlünk
– emlékezett vissza Müller. A Bayern München csatára bombaformában érkezett, hiszen 1971-72-ben 40 gólt szerzett a Bundesligában (ezt döntötte meg idén Robert Lewandowski).
Csapattársa, Franz Beckenbauer azt mondta róla:
A gyorsulása hihetetlen volt. Amikor az edzéseken ellene játszottam, sohasem volt esélyem.
A németek óriási fölényét a torna álomcsapata is jól mutatta: a tizenegy játékos közé heten is bekerültek.
Schön csapata erről az alapról építkezve két év múlva világbajnok lett, bár a szakember évekkel később azt nyilatkozta: „Az 1972-es csapat volt a legjobb, amit valaha is vezettem.”
A szovjetek viszont tíz évre kiírták magukat a futballéletből. Alekszander Ponomarjov szövetségi kapitány 1973-ban, 55 éves korában meghalt, az 1974-es vébére pedig azért nem jutott ki a csapat, mert a chilei kormánypuccs miatt bojkottálta a dél-amerikaiak elleni idegenbeli interkontinentális selejtezőt. Vébére 1982-ben, Eb-re csupán 1988-ban jutott el ismét.
Öt érdekesség az 1972-es Eb-ről
- A nyugatnémetek fölényére jellemző, hogy az 1972-es Aranylabda-szavazáson is hárman állhattak a dobogón: Franz Beckenbauer győzött, két ponttal megelőzve Gerd Müllert és Günter Netzert.
- A szovjetek elleni 3-0-s sikerrel tényleg megindult a német szekér, 1972 és 1996 között 13 vb- és Eb-döntőből kilencben is érdekelt volt a csapat.
- Gerd Müller szovjetek elleni duplája mindössze 23 nappal azután következett be, hogy a két csapat egy barátságos meccsen is megmérkőzött egymással, és a csatár mesternégyesével a németek 4-1-re győztek.
- Azok után, hogy 1968-ban az elődöntőt pénzfeldobás, a döntőt pedig újrajátszás döntötte el, 1972-ben már a tizenegyesek következtek volna. Csak éppen nem került rá sor egyszer sem…
- 1972-ben Müller összesen 85 gólt szerzett klub- és válogatott szinten. Ez a rekord 2012-ig élt, amikor Lionel Messi 91 találattal megdöntötte. Ahogy Müller mondta az argentinról: „Csak egy hibája van. Az, hogy nem a Bayernben játszik.”
A nyitóképen Gerd Müller látható, aki két gólt szerzett a fináléban.