Hírek sport

Aligha kívánhatnánk érdekesebb nyitómeccset egy Eb-n

ALI BALIKCI / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY / AFP és Sportinfoto/DeFodi Images / Getty Images
ALI BALIKCI / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY / AFP és Sportinfoto/DeFodi Images / Getty Images
Az álomszerű persze az lenne, ha Magyarország nyitná meg a tornát, de amiatt sem kell húznunk a szánkat, hogy egy török-olasz összecsapással kell beérnünk. Elmondjuk, miért.

A nagy válogatott tornák nyitómérkőzésein mindig a hazai csapat játssza az első mérkőzést, amely így hangulatában ugyan fesztiváli, de az izgalmakat illetően sokszor elmarad a várakozásoktól. A 2021-es Európa-bajnokság azonban sok szempontból más lesz, mint a többi, ezek egyike, hogy több országban rendezik, így aztán több házigazdának volt esélye az A csoportba kerülni. Végül az olaszok lettek a befutók, akik egészen látványos változáson mentek át az elmúlt három évben, de rögtön a mezőny egyik legérdekesebb és legfiatalabb csapatával, Törökországgal találkoznak, ráadásul elég komoly lesz a tét Rómában.

Őrült nagy blama után feltámadás

Az olasz válogatott a 2006-os világbajnoki győzelem után szép lassan süllyedni kezdett, bár egyszer-egyszer kidugta még a fejét a vízből, mint például a 2012-es Eb-n, amikor döntőt játszott. A 2016-os kontinenstornán ugyan a negyeddöntőben kiesett, miután kikapott a németektől tizenegyesekkel, de összességében elégedett volt mindenki ezzel a szerepléssel, korábban a spanyolokat és a belgákat is verte a csapat. Antonio Conte aztán távozott a kispadról, a helyét Gian Piero Ventura vette át, ez pedig olyannyira rossz döntésnek bizonyult, hogy

1952 óta először Olaszország nélkül rendeztek világbajnokságot 2018-ban.

A csapat a selejtezőben a második helyen végzett, a pótselejtezős párharcát pedig 1-0-ra elveszítette Svédországgal szemben. A blamába nem csak a szövetségi kapitány, hanem az olasz szövetség elnöke, Carlo Tavecchio is belebukott, aki lemondott a posztjáról.

Átmeneti hónapokat követően 2018 májusában nevezték ki Roberto Mancinit, aki edzőként Olaszországban és Angliában is volt bajnok, mégsem tartották sokan topkategóriás edzőnek. Az ugyanakkor bebizonyosodott a kinevezése óta, hogy a szövetségi kapitányok között egy igen magas szintet képvisel.

Filippo MONTEFORTE / AFP

A válogatott tornák sajátossága, hogy a csapatok sokszor jól felismerhető stílusban fociznak. Az olaszokra mindig is a jól megszervezett védekezés volt a jellemző. Ez az, amire Mancini csapata rácáfol. Az edző jól ismerte fel, hogy alkalmazkodnia kell a kerethez, így Olaszországtól szokatlan módon egy 4-3-3-as támadógépezetet talált ki, amely agresszíven letámad, a labdaszerzések után pedig gyors akciókat vezet sokszor már 3-2-5-ös alakzatba átállva.

Az olaszok játékának az egyik kulcsa a brazil születésű Jorginho, valamint Marco Verratti alkotta középső középpálya, ők diktálják a csapat tempóját. Épp ezért érintheti kellemetlenül Mancinit, hogy utóbbi sérüléssel bajlódott az Eb előtt, csak a rajt előtt nem sokkal kezdhette el újra az edzéseket, de egyelőre a többiektől külön, így aligha kezd majd a törökök ellen. Jól jelzi azonban a középpálya mélységét, hogy az a Manuel Locatelli helyettesítheti, aki remek szezont futott a Sassuolóban, és akinek hosszú indításai élményszámba mennek.

Fontos kiemelni még a középpályáról Nicoló Barellát, aki bajnoki címhez segítette az Intert Olaszországban, és aki előszeretettel lép fel a támadásokhoz. Neki ez az Eb lehet a kiugró eseménye, ő is még csak 24 éves, sokan tanulhatják meg most a nevét azok közül, akik kevésbé követik az olasz focit. A Juventusban Federico Chiesát talán már többen ismerik, a mindkét szélen bevethető játékos volt az, aki a szezonban sokszor kirángatta a gödörből az egyébként csalódást keltő szezont záró Juventust.

Érdekes módon a védelem, ami most nem túl erős az olaszoknál, mert bár középen a Giorgio ChielliniLeonardo Bonucci kettős jól cseng, de előbbi 36, utóbbi pedig 34 éves már. Szélsővédők tekintetében sem dúskál a választási lehetőségekben Mancini, ha van gyenge pontja a csapatnak, az mindenképpen ez.

Olaszország mégis a torna egyik esélyeseként kezdi az idei Eb-t: 27 mérkőzésből álló veretlenségi sorozattal a háta mögött érkezik, miközben mindössze három veresége volt az elmúlt három évben (Argentína, Franciaország és Portugália ellen), amelyből az egyiknél még nem is Roberto Mancini volt a vezetőedző.

https://www.sofascore.com/hu/ Bal oldalon az Eb-selejtezőben nyújtott teljesítmény, jobb oldalon az egymás elleni mérleg.

A mindig izgalmas török csapat

Bár elég nagy meglepetés lenne, ha Olaszország nem jutna tovább a csoportjából, azért, ha végignézünk az A csoport válogatottjain, benne van a botlás lehetősége, ezért is lenne fontos egy jó kezdés. Bár már messze van a 2016-os jó szereplés, Wales bárki dolgát megnehezítheti, és itt szerepel még Svájc is. Na meg a torna legfiatalabb keretével (nincs 25 év az átlagéletkor) érkező Törökország, amelyben benne van a jó szereplés.

A török válogatott finoman szólva sem állandó szereplője a nagy nemzetközi tornáknak, amikor viszont ott van, akkor egészen kiugró eredményekre képes: 2002-ben a vébén, 2008-ban az Eb-n volt bronzérmes. Előbbinél az a Senol Gunes volt a szövetségi kapitány, aki 2019-ben visszatért a nemzeti csapathoz.

Érdekes egyveleget alkot a török keret, amelyben van egy lille-i különítmény is: a csapat jobb oldalát kitevő Yusuf Yazici és Zeki Celik, valamint a csatár Burak Yilmaz is, aki hiába 35 éves, a szezonban mégis kiemelkedően játszott 33 mérkőzésen 18 gólt szerzett a klubjában, mellette pedig kiosztott 5 gólpasszt is. Ja, és a Lille meglepetésre megnyerte a francia bajnokságot a PSG előtt.

Cuneyt Karadag / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

De található a csapatban játékos a Juventusból (Merih Demiral), az AC Milanból (Hakan Calhanoglu), a Leicester Cityből (Cengiz Ünger és Caglar Söyüncü) is, hogy csak párakat említsünk.

A törököktől elsősorban arra számíthatunk, hogy kontrákra rendezkednek be, de ha felmérik, hogy van keresnivalójuk, akkor viszont kellemetlenül  nyomás alá helyezik az ellenfelet már a saját térfelén. Ha viszont egy sokkal erősebb csapattal találkoznak, nem derogál nekik mélyebben és feszesebben meghúzni  a védelmi vonalukat.

A török csapattal mi is találkoztunk a közelmúltban, abból a párharcból a magyarok jöttek ki jól: Szivasban 1-0-ra (az Eb-t kihagyó Szoboszlai Dominik álomgóljával), Budapesten pedig 2-0-ra nyert Marco Rossi csapata, a Nemzetek Ligája csoportkör végén pedig Törökország egy divízióval lejjebb zuhant.

Emiatt akár egy legyintéssel elintézhetnénk a csapatot, csakhogy azóta lejátszott három vb-selejtezős mérkőzést, amik közül az egyiken 4-2-re verte Hollandiát, egy másikon pedig 3-0-ra Norvégiát, bár a lettek elleni 3-3-as döntetlen, főleg 2-0-s és 3-1-es előnyből kicsit ront az összképen.  

A csapat az elmúlt 20 meccséből mindössze kétszer kapott ki, a magyarok ellen oda-vissza.

Olaszország és Törökország találkozója nyitja tehát az Európa-bajnokságot, ami ha nem is a legerősebb párosítás, de a két csapatban rejlő lehetőségeket tekintve mindenképpen a torna egyik legérdekesebb meccsének ígérkezik.

Az Európa-bajnokság 1. fordulójának programja

június 11., péntek:
A csoport, 1. forduló: Törökország-Olaszország, Róma 21.00

 

június 12., szombat:
A csoport, 1. forduló: Wales-Svájc, Baku 15.00
B csoport, 1. forduló: Dánia-Finnország, Koppenhága 18.00
B csoport, 1. forduló: Belgium-Oroszország, Szentpétervár 21.00

 

június 13., vasárnap:
D csoport, 1. forduló: Anglia-Horvátország, London 15.00
C csoport, 1. forduló: Ausztria – Észak-Macedónia, Bukarest 18.00
C csoport, 1. forduló: Hollandia-Ukrajna, Amszterdam 21.00

 

június 14., hétfő:
D csoport, 1. forduló: Skócia-Csehország, Glasgow 15.00
E csoport, 1. forduló: Lengyelország-Szlovákia, Szentpétervár 18.00
E csoport, 1. forduló: Spanyolország-Svédország, Sevilla 21.00

 

június 15., kedd:
F csoport, 1. forduló: MAGYARORSZÁG-Portugália, Budapest 18.00
F csoport, 1. forduló: Franciaország-Németország, München 21.00

Ahol a futball esze és szíve találkozik!

Válogatott írások a legjobbaktól.

Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!

Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.

Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.

KIPRÓBÁLOM!

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik