Elmúlt már az az időszak, amikor csak Cristiano Ronaldóról szólt a portugál válogatott

A magyar válogatott a címvédő portugálok ellen kezdi el az Európa-bajnokságot a telt házas Puskás Arénában. A Juve csillaga még mindig a legmeghatározóbb tagja csapatának, azonban most elég minőségi társakat kapott maga mellé. Ellenfélnéző.
Kapcsolódó cikkek

Bár már eltelt öt év, alighanem még többekben az a kép él a portugál válogatottról, hogy a 2016-os Európa-bajnokságon csak a harmadik helyen jutott tovább a csoportjából (a magyarokkal 3-3-at játszott a csapat), és gyakorlatilag az egész tornán csak a Wales elleni elődöntőben tudott nyerni a rendes játékidőben. Portugália mégis megnyerte azt az Eb-t (hosszabbításban), még úgy is, hogy már a döntő elején elveszítette sérülés miatt Cristiano Ronaldót.

Kapcsolódó
Ronaldo: A legfontosabb, hogy jól kezdjünk és megverjük a magyarokat
Csütörtökön este megérkezett Budapestre a pénteken kezdődő Európa-bajnokságon címvédőként szereplő portugál labdarúgó-válogatott. A csapat

Akkor egy stabil védekezésre építő csapat verekedte el magát aranyéremig, és ugyan a döntőben csak az oldalvonalon kívülről tudott segíteni a társaknak, elég egyértelmű volt, hogy van Cristiano Ronaldo és a többiek. Az évek során azonban azonban kiemelkedő képességű játékosok sorát termelte ki a portugál foci, az Eb után nyert egy Nemzetek Ligáját is, mostanra pedig ott tartunk, hogy Portugália nemcsak egyike a kontinens élmezőnyének, hanem aranyesélyesként kezd bele az idei Eb-be. Épp Magyarország ellen, a telt házas Puskás Arénában.

Régen Portugália azért indult el egy nagy tornán, hogy megmérettesse magát. Most azért, hogy megnyerje azt

– mondta a torna előtt a szövetségi kapitány, Fernando Santos, ehhez pedig alighanem nem sok magyarázatot kell fűzni.

Ahol Cristiano Ronaldo a csapat tagja, ott róla szól minden. Így van ez a portugál válogatottal is, csakhogy mostanra már egyáltalán nincs egyedül. Míg a 2016-os keretben tátongtak lyukak, hogy mást ne mondjunk, Éder szerezte a portugál aranyérmet érő gólt a döntő hosszabbításában, addig a mostani válogatottra ránézve nem találni gyenge pontot. Az akkori kulcsjátékosok most is itt vannak – a kapus Ruí Patrício, a védelemben Pepe, elöl pedig Ronaldo –, ám felnőtt melléjük egy olyan, tehetséges generáció, amit bárhol máshol megirigyelnének.

A védelemből ugyan koronavírus miatt kidőlt Joao Cancelo, ami még érzékeny veszteség lehet, de olyan nevek szerepelnek a hátsó alakzatban, mint Rúben Dias, aki bajnok volt és Bajnokok Ligája-döntőt játszott a Manchester Cityvel, a Premier League-ben pedig a szezon legjobb játékosának választották., vagy Nuno Mendes, aki ugyan még csak 18 éves, de kiváló szezonja volt a Sportingban, részéről ez az Eb lehet, amikor megtanulja Európa a nevét. A középpályáról egyértelműen a Manchester Unitedet az angol topcsapatok közé szinte egymaga visszaemelő Bruno Fernandest és a Cityben focizó Bernardo Silvát kell kiemelni, míg a támadósorban Ronaldo és a Bundesliga egyik legjobb csatára, André Silva mellé érkezett egy Joao Félix és egy Diogo Jota is. Az utóbbi háromból kettő garantáltan a kispadon kezdi majd a mérkőzéseket, egyben megmutatva, mennyire mély a portugál támadóegység.

Bár a selejtező nem indult jó Portugália számára, Ukrajnával és Szerbiával is döntetlent játszott, aztán az ukránok ellen még egy vereség is becsúszott később, de a második helyen azért így is egyenes ágon jutott ki az Eb-re. Ahol aztán bekerült a halálcsoportba, a magyar-német-francia hármas mellé, azaz hiába nagyon erős a csapat, még érheti kellemetlen meglepetés is akár.

Ami a taktikát illeti, általában egy 4-4-2-es (olykor 4-3-3-as) rendszerben játszik Portugália, ahol két védekezőbb felfogású belső középpályás játszik, hogy Bruno Fernandes és Bernardo Silva jobban kiélhesse magát támadásban, míg a Ronaldo mellé rendelt támadónak feladata az is, hogy a védekezésben visszasegítsen, így hátrafelé már inkább egy 4-2-3-1-et láthatunk.

Hiába hemzseg sztároktól a portugál csapat, ha nem is Ronaldón múlik minden, de még mindig erőteljes hatással van a játékra azzal, hogy bár ő a center, de azért még mindig vissza-visszalép labdákért, vagy épp kihúzódik balra, hogy onnan cselezzen befelé. Na meg persze, ha kell, ha nem, ő végzi el a szabadrúgásokat.

Az utolsó felkészülési mérkőzésen Izrael ellen volt is egy katasztrofális lövése, amikor a lelátóra bombázta a labdát, miközben ott állt a labda mögött Fernandes is. Ugyanakkor pont azért van ennyi rajongója, ezért van neki a legtöbb követője a közösségi felületeken a labdarúgók közül, mert még mindig felvállalja a vezér szerepét. Márpedig, ha valaki, ő bírja az ezzel járó nyomást is.

Kapcsolódó
Alig hisszük el, Ronaldo szabadrúgása mennyire pocsék lett
Utána azért csak megszerezte 104. gólját a válogatottban.

A most 66 éves Fernando Santost még 2014-ben nevezték ki a portugál válogatott élére, és ugyan mindig is voltak olyan hangok vele kapcsolatban, hogy a támadókkal teli kerete túlnőtt az inkább védekező felfogású edzőn, de az eredmények egyelőre mást mutatnak. A megnyert Eb és Nemzetek Ligája után itt van a mostani Európa-bajnokság a bizonyításra, és mivel 2024-ig szól a szerződése, így még két további nagy világesemény belefér ebbe az időszakba. Márpedig az eddigiek alapján megtérült Portugáliának, hogy Santos projektje mellett tette le a szövetség a garast.

A portugál keret:

kapusok: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Rui Patrício (Wolverhampton Wanderers), Rui Silva (Granada)

 

hátvédek: Diogo Dalot (AC Milan), Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderers), José Fonte (Lille), Pepe (FC Porto), Rúben Dias (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting CP), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)

 

középpályások: Danilo Pereira (Paris Saint-Germain), Joao Palhinha (Sporting CP), Rúben Neves (Wolverhampton Wanderers), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers), Renato Sanches (Lille), Sérgio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Betis)

 

támadók: Pedro Goncalves (Sporting CP), André Silva (Eintracht Frankfurt), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Juventus), Diogo Jota (Liverpool), Goncalo Guedes (Valencia), Joao Félix (Atlético Madrid), Rafa Silva (Benfica)