Élő Közvetítés

A sokat kritizált játékos góljával verte Anglia a horvátokat

Catherine Ivill / POOL / AFP
Catherine Ivill / POOL / AFP

Bemutatkozott a D csoport is a 2021-es labdarúgó-Európa-bajnokságon, ráadásul egy nem is akármilyen mérkőzéssel, az egyik esélyesnek kikiáltott Anglia csapott össze Horvátországgal.

A két válogatott a 2018-as világbajnokságon az elődöntőben találkozott, akkor egy emlékezetes mérkőzésen, Mario Mandzukic hosszabbításban szerzett góljával a horvátok nyertek.

Anglia aztán a bronzmérkőzést, Horvátország pedig a döntőt veszítette el. Mandzukic pedig most nincs is ott a horvát csapatban.

A kezdősípszó előtt az angol játékosok térdre ereszkedtek, hogy tiltakozzanak a kirekesztés mindenféle formája ellen. Voltak, akiknek ez nem tetszett, de sokan felállva tapsoltak.

Kifejezetten jól kezdett Anglia, a várakozásoknak megfelelően, és már a hatodik percben talpra ugrott a Wembley közönsége, amikor Foden lövésre emelte a bal lábát, de a labda a kapufáról kifelé pattant. Szinte egyből jött egy kapáslövés Phillipstől, aminél nagyot kellett védenie a horvát kapusnak, innentől kezdve azonban fokozatosan lassult be a meccs, az angolok mintha visszaálltak volna, a horvátok cserébe nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a korábbinál többet találkoznak a labdával.

A második félidő elején nem estek egymásnak a csapatok, mondhatni lapos volt a meccs. Erre az 57. percben egy szépségdíjas akciót vezettek az angolok, Walker passzolt Phillipshez, aki Sterlinget játszotta meg, a sokat kritizált támadó pedig értékesítette a helyzetet.

Szinte egyből majdnem duplázott, és alighanem a meccset is lezárta volna Anglia, a csapatkapitány Kane azonban ziccerben a kapu fölé lőtt, és mivel a kapufának esett, már az is jó hír, hogy nem sérült meg.

Volt aztán egy kimaradt horvát helyzet, majd egy centikkel a kapu fölé szálló szabadrúgás Mounttól. Így aztán egy rúgott góllal is megnyerte az Eb első igazi rangadóját Anglia és visszavágott a 2018-ban elveszített világbajnoki elődöntőért.

Meglepő statisztika: Anglia története során először kezdett győzelemmel egy Eb-t.

Jún. 13. Június 13. 15:00
London Wembley Stadion

Duje Caleta-Car
D. Car
42
Mateo Kovacic
M. Kovacic
48
Raheem Sterling
R. Sterling
57
Phil Foden
P. Foden
64
Marcelo Brozovic
M. Brozovic
66
Marcelo Brozovic
M. Brozovic
70
Nikola Vlasic
N. Vlasic
70
Andrej Kramaric
A. Kramaric
70
Josip Brekalo
J. Brekalo
70
Phil Foden
P. Foden
71
Marcus Rashford
M. Rashford
71
Ante Rebic
A. Rebic
78
Bruno Petkovic
B. Petkovic
78
Harry Kane
H. Kane
82
Jude Bellingham
J. Bellingham
82
Mateo Kovacic
M. Kovacic
85
Mario Pasalic
M. Pasalic
85
Raheem Sterling
R. Sterling
92
Dominic Calvert-Lewin
D. Lewin
92
Michael Gregoritsch
M. Gregoritsch
62
4-2-3-1
4-3-3
Jordan Pickford J. Pickford 1
Kyle Walker K. Walker 2
John Stones J. Stones 5
Tyrone Mings T. Mings 15
Kieran Trippier K. Trippier 12
Kalvin Phillips K. Phillips 14
Declan Rice D. Rice 4
Raheem Sterling R. Sterling 10
Mason Mount M. Mount 19
Phil Foden P. Foden 20
Harry Kane H. Kane 9
Dominik Livakovic D. Livakovic 1
Sime Vrsaljko S. Vrsaljko 2
Domagoj Vida D. Vida 21
Duje Caleta-Car D. Car 5
Josko Gvardiol J. Gvardiol 25
Luka Modric L. Modric 10
Marcelo Brozovic M. Brozovic 11
Mateo Kovacic M. Kovacic 8
Andrej Kramaric A. Kramaric 9
Ante Rebic A. Rebic 17
Ivan Perisic I. Perisic 4

A játékvezető (!) akasztotta meg a horvát támadást

Egész szépen építkezett Horvátország, kis passzokkal, háromszögeléssel jutottak el az angol tizenhatosig, de a játékvezetőt is érintette a labda, a szabályok szerint ilyenkor meg kell állítani a játékot. Pedig benne volt, hogy komoly lövőhelyzetig jutnak a horvátok.

Beszélnünk kell Borna Sosáról

Ugyanis világi bénázást adott elő a torna előtt. A stuttgarti játékos úgy érezte, jobb lenne neki a német válogatottban, Berlinben született, édesanyja német, így elvileg minden adva volt, hogy válogatottat váltson. Fel is égetett maga mögött minden hidat, törölte a korábbi horvát mezes képeit, ám még 22 évesen is játszott horvát korosztályos csapatban, a FIFA így nem engedte neki az országváltást. A szövetségi kapitány, Zlatko Dalic pedig már nem kért belőle.

Kapcsolódó
Nekünk Szoboszlai hiányzik a legjobban, de őket is szívesen néztük volna az Eb-n
Nem Szoboszlai Dominik az egyetlen nagy hiányzó az Európa-bajnokságon, összeszedtünk egy csapatnyi klasszist, akit nem csodálhatunk a következő négy hétben.

Rutinosabb horvátok

Horvátország 27,8-as átlagéletkorú csapattal érkezett a tornára, a legidősebb kerettag a csapatkapitány, Luka Modric. Van egy 18 éves játékosuk is, a zágrábi Gvardiol ráadásul kezd a védelem bal oldalán.

Laurence Griffiths / POOL / AFP Modric a legidősebb a horvát csapatban, mégis rajta múlik szinte minden.

Az angolok ezzel szemben a második legfiatalabbak az egész mezőnyben, csak a törökök „zöldfülűbbek”. Mindössze hárman vannak Gareth Southgate keretében, akik betöltöttek a 30-at, a 31 éves Kyle Walker a korelnök, ő 31 éves.

Az angolok nemcsak a meccs, hanem a vébé esélyesei is

Piszok nehéz ágra került Anglia, ugyanis, ha megnyerni a csoportját, amire minden esélye megvan, akkor bizony a mi csoportunk másodikjával játszik. Ami, ha csak valami magyar csoda nem történik, a francia-német-portugál hármas egyike lesz. Az adatelemzéssel foglalkozó Gracenote azonban így is a mezőny egyik legesélyesebbjének tartja az angol válogatottat, 14 százalékot ad neki, mint ahogyan a franciáknak is. A horvát aranyéremnek egy százalék a sansza.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik