Egy lábtörés segítette aranyéremhez az Eb-döntő német legendáját

Az amatőr belga válogatott mindenkit meglepett, de végül az NSZK nyerte az 1980-as Európa-bajnokságot.

Az 1980-as labdarúgó Európa-bajnokság volt az első, ahol a házigazda alanyi jogon részese lehetett a viadalnak és ahol nem négy, hanem nyolc csapat vehetett részt, immáron csoportkör beiktatásával.

A magyarok ezúttal sem jutottak ki, a Kovács Ferenc irányította válogatott a selejtezőben ugyan a szovjetek ellen pozitív mérleget produkált (2-0, 2-2), de a finnországi 2-1-es, majd a görögországi 4-1-es vereség mindent eldöntött.

A rendezési jog Olaszországé lett, de a helyieket nem nagyon csigázta fel a sok mérkőzés. A kedvencek meccsein ugyan jó volt a hangulat, de például a csehszlovák–görög meccsre néhány ezren látogattak csak ki.

Eb-történelem

1960: A Real-elnök a fél szovjet válogatottat szerződtette volna az Eiffel-torony tetején

1964: A harmadosztályból is leigazolta volna a Barca, de nemet mondott

1968: A legfurább Eb-elődöntő, ahol pénzfeldobással dőlt el a győztes

1972: Ilyen csatárral képtelenség lemaradni az Eb-aranyról

1976: Félt az elhízástól, annyi fogadást nyert meg az Eb hőse

Gólszegénység

A látvány sem volt eget verő, a túlságosan védekező taktika miatt a csoportkörben három mérkőzés gól nélküli döntetlennel, három pedig 1-0-s végeredménnyel végződött.

Az A csoportban az NSZK egy tehetséges új generációval – Bernd Schuster, Hans-Peter Briegel, Horst Hrubesch, Hansi Müller, Karl-Heinz Rummenigge – érkezett, és miután a csehszlovákokat, majd a hollandokat is legyőzte egy-egy góllal, a görögök ellen egy 0-0 is elég volt a döntőhöz. A második helyet a csehszlovákok szerezték meg.

A másik ágon a házigazda Olaszország (a bundázás miatt eltiltott Paolo Rossi nélkül), a kétszeres aranylabdás Kevin Keeganre, illetve a kétszeres BL-győztes Liverpoolra és Nottinghamre építő Anglia, valamint a Kubala László vezette Spanyolország tűnt esélyesnek, végül a Guy Thys vezette belgák mindenkit megleptek.

Az Eb álomcsapata

Dino Zoff (olasz) – Claudio Gentile (olasz), Karlheinz Förster (német), Gaetano Scirea (olasz), Hans-Peter Briegel (német), Jan Ceulemans (belga), Marco Tardelli (olasz), Bernd Schuster (német), Hansi Müller (német), Karl-Heinz Rummenigge (német), Horst Hrubesch (német).

Persze 1972-ből rendelkeztek egy bronzéremmel, de az addigi öt Eb közül mindössze azon jutottak el a végjátékig, azaz összesen két mérkőzést vívtak.

A nagyrészt ismeretlen játékosokból álló csapat kulcsemberének a kapus Jean-Marie Pfaff és Jan Ceulemans számított, és Thys kapitány egy jól védekező és a végsőkig küzdő harcos csapatot rakott össze.

„Hat-hét évig dolgoztunk a csapat felépítésén, azt hiszem, minden idők egyik legjobb belga válogatottja volt. Amatőrök voltunk, de akadt néhány jó játékosunk, akik segítségével az eb-re összeálltunk” – nyilatkozta Pfaff.

Az Anglia elleni, 1980. június 12-i nyitány ugyanolyan emlékezetesnek bizonyul a pályán, mint azon kívül. A mérkőzés 1-1-es döntetlennel ért véget, a brit huligánok pedig bemutatkoztak Európában, a rendőröknek könnygázzal kellett megfékezniük a temperamentumos drukkereket.

A meccs után még nagyobb lett a motivációnk, hiszen jól játszottunk, lendületet és magabiztosságot kaptunk. A meccs előtt mindenki azt mondta, hogy Anglia négy vagy öt góllal nyer. De a vége 1-1 lett

– tette hozzá Pfaff.

A csapat ezt követően 2-1-re verte a spanyolokat, majd az olaszok ellen egy gól nélküli döntetlen is elég volt.

Hrubesch, a hős

A lebonyolítás szerint a két csoportmásodik a harmadik helyért szállt harca, a csoportgyőztesek pedig döntőt vívtak.

Az Eb-történelem utolsó bronzmeccsét Csehszlovákia nyerte, miután az olaszok elleni 1-1-es döntetlennel után higgadtabb volt a tizenegyeseknél.

A döntőben az NSZK szerzett vezetést Horst Hrubesch távoli bombájával (1-0), ezt a 72. percben egy vitatható büntetőből kiegyenlítették a belgák: Uli Stielike a 16-oson kívül szabálytalankodott Francois Van der Elsttel, de a román Nicolae Rainea játékvezető büntetőt ítélt, René Vandereycken viszont nem aggódott az ítélet jogosságán (1-1)

A belgák már a hosszabbításra készültek, amikor a 88. percben Karl-Heinz Rummenigge beadását Hrubesch bólintotta a hálóba (2-1).

A hosszabbítás túl sok lett volna nekünk. Nagyon meleg volt aznap, és emlékszem, hogy annyira fáradt voltam a meccs után, hogy alig bírtam felemelni a trófeát

– mesélte később Hrubesch.

A nyugatnémetek 1972 után másodszor lettek Európa-bajnokok.

NSZK – Hollandia 3-2 (1-0)
gól: K. Allofs (20., 59., 67.), illetve Rep (79., 11-esből), W. van de Kerkhof (87.)

Csehszlovákia – Görögország 3-1 (2-1)
gól: Panenka (5.), Vízek (26.), Nehoda (62.), illetve Anasztopulosz (14.)

Csehszlovákia – Hollandia 1-1 (1-0)
gól: Nehoda (16.), illetve Kist (59.)

NSZK – Görögország 0-0

A csoport végeredménye: 1. NSZK 5 pont, 2. Csehszlovákia 3 (4-3), 3. Hollandia 3 (4-4), 4. Görögország 1.

B csoport:
Anglia – Belgium 1-1 (1-1)
gól: Wilkins (25.), illetve Ceulemans (29.)

Olaszország – Spanyolország 0-0

Olaszország – Anglia 1-0 (0-0)
gól: Tardelli (79.)

Belgium – Spanyolország 2-1 (1-1)
gól: Gerets (16.), Cools (65.), illetve Quini (36.)

Anglia – Spanyolország 2-1 (1-0)
gól: Brooking (19.), Woodcock (61.), illetve Dani (48., 11-esből)

Olaszország – Belgium 0-0

A csoport végeredménye: 1. Belgium 4 pont (3-2), 2. Olaszország 4 (1-0), 3. Anglia 3, 4. Spanyolország 1.

A harmadik helyért:
Olaszország – Csehszlovákia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1), 11-esekkel 8-9
gól: Graziani (74.), illetve Jurkemik (48.)

Döntő (1980. június 22.):
NSZK – Belgium 2-1 (1-0)
Róma, Stadio Olimpico, 47 860 néző
vezette: Rainea (román)
NSZK: Schumacher – Kaltz, Stielike, K.-H. Förster, Dietz, Schuster, H. Müller, Briegel (Cullmann, 55.). K.-H. Rummenigge, Hrubesch, K. Allofs. Szövetségi kapitány: Jupp Derwall
Belgium: Pfaff – Gerets, Meeuws, Millecamps, Renquin, Vandereycken, Van Moer, Cools, Mommens, Van der Elst, Ceulemans. Szövetségi kapitány: Guy Thys.
gól: Hrubesch (10., 88.), illetve Vandereycken (72., 11-esből)

A döntő góllövőlistájának élmezőnye:
3 gólos: Klaus Allofs (NSZK)
2 gólos: Horst Hrubesch (NSZK), Kees Kist (Hollandia), Zdenek Nehoda (Csehszlovákia)

A teljes torna (1978-80) góllövőlistájának élmezőnye:
7 gólos: Kevin Keegan (Anglia)
6 gólos: Klaus Fischer (NSZK)
5 gólos: Klaus Allofs (NSZK), Marián Masny (Csehszlovákia), Francois van der Elst (Belgium)

A vezető képen Hans Müller ugrik boldogan az Eb-döntő hőse, Horst Hrubesch nyakába, jobbról Hans-Peter Briegel gratulál.