Élő Közvetítés

Olaszország a hosszabbításban harcolta ki a továbbjutást

Ben STANSALL / POOL / AFP
1960 óta nyeretlen az olaszok ellen az osztrák labdarúgó-válogatott, amely nagyszerűen futballozva hosszabbításra késztette az esélyesebb riválist, végül 2-1-es vereséget szenvedett az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

Ha volt párosítás, ahol nem kellett sokat gondolkodni, melyik csapat az esélyesebb, az olasz-osztrák csata volt. Előbbi hónapok óta bombaformában szerepel, utóbbi egy olyan csoportból ment tovább, ahol Észak-Macedóniát és Ukrajnát kellett felülmúlni.

Wales összeomlott a végére, Dánia simán negyeddöntős az Eb-n
A duplázó Dolberg túl jól ismerte az amszterdami arénát, az északiak a legutóbbi két meccsükön nyolc gólt szereztek.

Az olaszok 2018 szeptembere óta veretlenek, legutóbbi 11 meccsükön gólt sem kaptak, azaz 2020. október 14-én, a hollandok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen bekapott Donny van de Beek-találat óta (1055 perce) nem zörrent meg a hálójuk.

„Nehéz feladat, de a csapat lelkes és felkészült, nekem pedig van egy tervem” – nyilatkozta a mérkőzés előtt Franco Foda, az osztrákok szövetségi kapitánya, aki egy nagyon zárt védekezést talált ki, amelyből alkalomadtán a Laimer, Sabitzer, Baumgartner, Arnautovic négyes veszélyes kontrákat is vezethetett.

Az első 10-15 perc meg is mutatta, hogy ha alkalom nyílik, akkor feljebb lépnek, és ha labdát veszítenek, akkor bizony akár keménység árán is harcolnak a visszaszerzéséért. Arnautovic be is gyűjtött már a második percben egy sárga lapot.

Aztán feléledtek az olaszok, Spinazzoláé volt az első lövés, Insigne találta el először a kaput, a 17. percben pedig Barella szinte ziccerben lőhetett, de Bachmann kapus lábbal óriásit védett.

Az olaszok a legközelebb a 32. percben voltak a gólhoz, Immobile térült-fordult, majd 25 méterről váratlanul lőtt, a labda a jobb kapufán csattant.

A második félidőt az osztrákok kemény letámadással kezdték, sokkal határozottabban mentek a labdákért, és ez fordított is a játék képén.

Olyannyira, hogy az 52. percben Alaba szabadrúgása zúgott el éppen csak a léc felett, majd Sabitzer távoli lövése Bonucci lábán megpattanva alig kerülte el a kaput.

A 65. percben aztán a VAR mentette meg az olaszokat, Alaba továbbfejelt labdáját Arnautovic közelről bólintotta a kapuba, de a videobíró szerint lesről indult.

De hiába a fölény, gólt nem sikerült szerezni a 90 perc során, jöhetett az idei Eb első hosszabbítása. És a gól sem váratott sokáig magára, a 94. percben Chiesa még rontott, de egy perc múlva ugyanolyan helyzetben kapott labdát a 16-os jobb oldalánál, az ötösnél becsapta Laimert és ballal a kapuba lőtt (1-0).

A kényszerhelyzetbe került osztrákok kitámadtak, ezt egy 16-oson belüli kavarodás után Pessina ki is használt (2-0).

A 114. percben még feléledtek az osztrák remények, Schaub jobb oldali szögletét a röviden érkező Kalajdzic furcsa mozdulattal, bokamagasságból fejelte a rövid sarokba (2-1).

A maradék idő azonban az egyenlítésre nem volt elég, Olaszország 2-1-re győzött, és készülhet a július 2-i negyeddöntőre, ahol Portugália vagy Belgium lesz az ellenfél.

Bonucci célt tévesztett

Insigne lépett ki bal oldalon, a hosszúra tett labdáját azonban Alaba lefülelte és szögletre mentett. A szögletet követően Bonucci fejelt a léc fölé.

Alaba elhibázta

A 16 méteres szabadrúgást nagy előkészület előzte meg, végül Alaba a léc fölé lőtt.

Dupla sárga

Di Lorenzo felrúgta Baumgartnert, ez sárgát ért. Barella reklamált, ő is besárgult.

Lövés, bedobás

Arnautovic egyedül is megforgatta a három védőjét, de mire a sok csellel eljutott az ötös sarkáig, lövéséből bedobás lett…

Folytatás

Az olaszok kezdték a második félidőt.

Félidő

A félidőt egy olasz szabadrúgás zárta le, de Berardi középre ívelését senki sem érte el…

Bachmann védett

Spinazzola 16 méteres lövését az osztrák kapus szögletre paskolta.

Újabb osztrák lélegzetvétel

Arnautovic két szép cselt csinált a jobb szélen, visszagurítását Schlager tekerte középre, de Donnarumma jól jött ki a kapuból.

Óriási kapufa!

Immobile térült-fordult, majd 25 méterről váratlanul lőtt, a labda a jobb kapufán csattant.

Nagyon pattog

Immobile kapott volna zseniális labdát, de túl magasra pattant, nem tudta megszelídíteni, így Alaba végül szerelte.

Olasz lövés

Berardi már majdnem tisztára játszotta magát, de lövésébe így is bele tudtak lépni a védők. Azonban a labdát gyorsan el is veszítették, végül Spinazzola lövése zúgott el  a jobb kapufa mellett.

Kemény csata

Az első öt perc keménykedései azt mutatják, nem lesz egy leányálom ez a mérkőzés. Egyelőre az osztrákok nem álltak vissza, meglátjuk, hogy a félidő közepén ez milyen képet mutat.

Rajt!

Elkezdődött.

Van egy terv!

„Nehéz feladat, de a csapat lelkes és felkészült, nekem pedig van egy tervem” – nyilatkozta Franco Foda, az osztrákok szövetségi kapitánya

1960 óta győzelemre várva

A két csapat eddig 35 mérkőzést játszott egymással, az olaszok 16-szor, az osztrákok 11-szer nyertek, nyolc mérkőzés pedig döntetlennel ért véget.

Ausztria legutóbb 1960. december 10-én tudott nyerni, az akkori, nápolyi mérkőzésen Erich Hof és Günther Kaltenbrunner góljára a nyolc napja, 92 évesen meghalt Juventus-legenda, Giampiero Boniperti tudott válaszolni.

Két győzelem, egy vereség

Az osztrákok az Eb-csoportban legyőzték az északmacedónokat (3-1), majd zárásként az ukránokat (1-0), a kettő között viszont alulmaradtak a hollandokkal szemben (0-2), ami idén már a harmadik vereségük volt.

1055 perc

Legutóbb a 2020. október 14-én, a hollandok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen zörrent meg az olaszok hálója, Donny van de Beek találata óta már 1055 perc telt el

Elképesztő olasz fölény

Az olaszok három magabiztos győzelemmel tudták le a csoportkört, előbb a törököket, majd a svájciakat győzték le 3-0-ra, zárásként pedig Walest 1-0-ra. A csapat 2018 szeptembere óta veretlen, azóta 30 mérkőzéséből 25-ször nyert, legutóbbi 11 meccsén úgy, hogy gólt sem kapott.