Élő Közvetítés

Olaszország a hosszabbításban harcolta ki a továbbjutást

Ben STANSALL / POOL / AFP
1960 óta nyeretlen az olaszok ellen az osztrák labdarúgó-válogatott, amely nagyszerűen futballozva hosszabbításra késztette az esélyesebb riválist, végül 2-1-es vereséget szenvedett az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

Ha volt párosítás, ahol nem kellett sokat gondolkodni, melyik csapat az esélyesebb, az olasz-osztrák csata volt. Előbbi hónapok óta bombaformában szerepel, utóbbi egy olyan csoportból ment tovább, ahol Észak-Macedóniát és Ukrajnát kellett felülmúlni.

Wales összeomlott a végére, Dánia simán negyeddöntős az Eb-n
A duplázó Dolberg túl jól ismerte az amszterdami arénát, az északiak a legutóbbi két meccsükön nyolc gólt szereztek.

Az olaszok 2018 szeptembere óta veretlenek, legutóbbi 11 meccsükön gólt sem kaptak, azaz 2020. október 14-én, a hollandok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen bekapott Donny van de Beek-találat óta (1055 perce) nem zörrent meg a hálójuk.

„Nehéz feladat, de a csapat lelkes és felkészült, nekem pedig van egy tervem” – nyilatkozta a mérkőzés előtt Franco Foda, az osztrákok szövetségi kapitánya, aki egy nagyon zárt védekezést talált ki, amelyből alkalomadtán a Laimer, Sabitzer, Baumgartner, Arnautovic négyes veszélyes kontrákat is vezethetett.

Az első 10-15 perc meg is mutatta, hogy ha alkalom nyílik, akkor feljebb lépnek, és ha labdát veszítenek, akkor bizony akár keménység árán is harcolnak a visszaszerzéséért. Arnautovic be is gyűjtött már a második percben egy sárga lapot.

Aztán feléledtek az olaszok, Spinazzoláé volt az első lövés, Insigne találta el először a kaput, a 17. percben pedig Barella szinte ziccerben lőhetett, de Bachmann kapus lábbal óriásit védett.

Az olaszok a legközelebb a 32. percben voltak a gólhoz, Immobile térült-fordult, majd 25 méterről váratlanul lőtt, a labda a jobb kapufán csattant.

A második félidőt az osztrákok kemény letámadással kezdték, sokkal határozottabban mentek a labdákért, és ez fordított is a játék képén.

Olyannyira, hogy az 52. percben Alaba szabadrúgása zúgott el éppen csak a léc felett, majd Sabitzer távoli lövése Bonucci lábán megpattanva alig kerülte el a kaput.

A 65. percben aztán a VAR mentette meg az olaszokat, Alaba továbbfejelt labdáját Arnautovic közelről bólintotta a kapuba, de a videobíró szerint lesről indult.

De hiába a fölény, gólt nem sikerült szerezni a 90 perc során, jöhetett az idei Eb első hosszabbítása. És a gól sem váratott sokáig magára, a 94. percben Chiesa még rontott, de egy perc múlva ugyanolyan helyzetben kapott labdát a 16-os jobb oldalánál, az ötösnél becsapta Laimert és ballal a kapuba lőtt (1-0).

A kényszerhelyzetbe került osztrákok kitámadtak, ezt egy 16-oson belüli kavarodás után Pessina ki is használt (2-0).

A 114. percben még feléledtek az osztrák remények, Schaub jobb oldali szögletét a röviden érkező Kalajdzic furcsa mozdulattal, bokamagasságból fejelte a rövid sarokba (2-1).

A maradék idő azonban az egyenlítésre nem volt elég, Olaszország 2-1-re győzött, és készülhet a július 2-i negyeddöntőre, ahol Portugália vagy Belgium lesz az ellenfél.

A VAR sem segített az osztrákoknak, Olaszország Eb-negyeddöntős

A rendes játékidőben csak Ausztria szerzett gólt az olaszok elleni Európa-bajnoki nyolcaddöntős mérkőzésen, de azt a videobíró les miatt érvénytelenítette. A hosszabbításban az esélyesebb olaszok Chiesa, majd Pessina révén gyorsan kétgólos előnyre tettek szert, Kalajdzic csak szépíteni tudott – így Olaszország 2-1-es sikerrel jutott be a negyeddöntőbe.

Eldőlhetett volna

Chiesa már a kapust is átemelt, de egy visszafutó védő menteni tudott.

2-1! Kalajdzic

Micsoda vágta!

Di Lorenzo 50 méteres vágta után lőtt, de nem talált kaput.

Schaub majdnem betalált

20 másodperc után máris dolga akadt Donnarummának a hosszabbítás második felében: Schaub lövését kellett bravúrral védenie.

Foda megpróbálja

Próbálkozik Foda kapitány is: Schlager és Grillitsch helyére Michael Gregoritsch és Louis Schaub állt be.

2-0! Pessina

Ez eldőlt. Kis szerencsével az olaszoknál maradt a labda a 16-oson belül, Pessina gyorsan eszmélt, 6 méterről kilőtte a kapu bal oldalát (2-0).

Bachmann-parádé

Insigne léc alá tartó szabadrúgását Bachmann parádés vetődéssel védte.

1-0! Chiesa

Egy perc sem telt el, hiszen ugyanolyan helyzetben kapta Chiesa a labdát a 16-os jobb oldalánál, az ötösnél becsapta Laimert és ballal a kapuba lőtt (1-0).

Rekorder olaszok

Az olasz válogatott a nyolcadik alkalommal játszik hosszabbításos Eb-mérkőzést – ennél többször egy csapat sem járt így.

Jöhet a hosszabbítás!

Itt az idei Eb első hosszabbítása: az osztrákok nagyon jól küzdöttek a 90 perc során.

Jaj, Berardi!

Berardi belehalt a szépségbe, egy magasan felé szálló labdát ollózni akart, de nem találta el.

Újabb VAR

Ismét munkában a videobíró, ezúttal Pessina tűnt szabálytalannak Lainerrel szemben, de végül nem lett belőle tizenegyes.

Két csere

Cseréltek az olaszok, Verratti és Barella lement, a helyükre Manuel Locatelli, illetve Matteo Pessina érkezett.

A VAR mentette meg az olaszokat

Egy jobbról középre érkező labdát Alaba magasra emelkedve továbbfejelt, Arnautovic a hosszún egy méterről fejelt, a labda a lécről vágódott a gólvonal mögé.

A VAR dolgozott, és nem adta meg végül les miatt.

Nagy osztrák lehetőség volt

Hűű! Sabitzer távoli lövése Bonucci lábán megpattant, és a labda alig kerülte el a kaput.  A szögletet követően Arnautovic próbálkozhatott, hiába.