Élő Közvetítés

Az olaszok bírták jobban az idegek harcát, tizenegyesekkel nyerték meg az Eb-t

Laurence Griffiths / POOL / AFP
Az Európa-bajnoki döntők történetének leggyorsabb góljával kezdett Anglia, de egyenlítettek az olaszok. A büntetőkre maradt a döntés, a hazai pályán játszó angolok viszont háromszor is hibáztak, két olyan játékos is ráadásul, akiket a tizenegyesekre cseréltek be. Olaszország másodszor nyert Eb-t, Anglia az 1966-os vébé óta vár az újabb tornagyőzelemre.

A mérkőzés előtt leginkább arról szóltak a hírek, hogy jegy nélküli angol drukkerek rohamozták meg a Wembley-t és csaptak össze a biztonságiakkal, véres képek és videók járták be a világsajtót. Aztán a meccs maga úgy indult, ahogy arra talán kevesen számítottak:

Luke Shaw 117 másodperc után vezetést szerzett Kieran Trippier ívelése után, megszerezve ezzel az Eb-döntők történetének leggyorsabb gólját.

Amilyen jó volt a kezdés, annyira visszafogott volt a félidő folytatása. Ami egyértelmű volt, hogy Gareth Southgate meccstaktikája sokkal jobban működött, mint Roberto Mancinié, az angolok rájátszottak az olaszok minden gyengeségére, így a rivális nem is nagyon tudott kibontakozni. Mindent elmond az első félidőről, hogy a legveszélyesebb olasz jelenthez Federico Chiesa egyéni alakítása kellett, ballábas lövése nem sokkal kerülte el a kaput és Jordan Pickford elég meglepettnek tűnt, azaz nem biztos, hogy tudott volna védeni.

Még el sem kezdődött az Eb-döntő, de az angol szurkolókkal már gond van
Egy csoportnyi drukker átjutott a biztonságiakon.

A második félidő elején rögtön tizenegyest reklamáltak az angolok, Raheem Sterling esett el ugyanis Leonardo Bonucci és Giorgio Chiellini között, ám Björn Kuiperst nem hatotta meg a dolog, mutatta, hogy fel lehet állni, és a képernyőn nem is jelent meg a felirat, hogy visszanézték az esetet a VAR-szobában. Ezután megint azt láthattuk, mint az első félidő végén, azaz Anglia védekezett, ötös védelmi falat húzva a kapu elé, Olaszország pedig próbált támadni, de inkább csak egyéni villanásokra futotta, elsősorban Chiesa és Lorenzo Insigne próbálkozott. A 62. percben is előbbi lőtt, Pickford védett vetődve óriási bravúrral.

A 67. percben egy szöglet után is nagyot védett, de a kipattanónál már tehetetlen volt, Bonucci egyenlített ki. Teljesen megérdemelten, tegyük hozzá, nagyon passzív volt ekkorra az angol válogatott.

Az olaszok pedig lendületben maradtak, a 74. percben pedig ismét közel jártak a gólhoz, egy remek ütemű előreívelésnél Berardi érkezett, lövése azonban elment a kapu felett. A rendes játékidőbe még egy pályára rohanó szurkoló, valamint egy Chiesa-sérülés fért bele, ez az Eb-döntő is túlórába nyúlt.

Christian Charisius/picture alliance via Getty Images

A hosszabbításban a 107. percig kellett várni az első igazán komoly lehetőségre, egy olasz szabadrúgást egy cserejátékos, Federico Bernardeschi tűzött kapura, Pickford azonban védett, majd rávetődött a kipattanó labdára. A ráadás második félidejében már az angolok irányítottak, a meccs első fél órája után először – nem utolsósorban Jack Grealish beállásának beállásának köszönhetően. A döntések azonban így is a tizenegyesekre maradtak, amire mindkét kapitány friss embereket küldött be a hosszabbításban.

1976 óta most először dőlt el tizenegyesekkel az Eb-aranyérem sorsa.

Az első párban mindkét játékos betalált, a második kör elején viszont Andrea Belotti hibázott, Harry Maguire nem, így előnybe került Anglia. A harmadik körben aztán Bonucci talált be, Marcus Rashford viszont a kapufára lőtt, így ismét egyenlő volt az állás. A negyedik körben jött az újabb fordulat, ugyanis Jadon Sancho is hibázott – Rashfordot és őt is a 120. percben cserélte be Southgate –, azaz Gianluigi Donnarumma védett. Az ötödik kör elején jött Jorginho, de Pickford védte a szökellés után leadott lövését. A 19 éves Bukayo Sakának kellett volna meccsben tartania Angliát, de Donnarumma ismét védett, így Olaszország nyerte az Eb-t.

A 22 éves Donnarummát választották meg a torna legjobb játékosának.

Míg Anglia 1966 után tovább várhat arra, hogy végre ismét tornát nyerjen, addig Olaszország története második Európa-bajnoki aranyérmét ünnepelheti – 1968-ban volt az első. Összesen hat tornagyőzelemnél járnak az olaszok (négy vb, két Eb), ennél többet csak Németország nyert (hetet).

Nagy siker ez a Serie A-nak is, ugyanis az olasz keretben mindössze négy légiós volt: Jorginho, Marco Verratti, Emerson és Alessandro Florenzi.

Még zárásként Chiellini is besárgult

Hat percet húzott rá Björn Kuipers, amit előbb megpróbáltak lepergetni az olaszok, majd Jorginho azért megpróbált egy indítást, amiből elindulhatott volna Saka, mivel Chiellini nem fejelte ki a labdát, hanem megpróbálta kiengedni azt. Végül csak lerántani tudta a támadót. Ezzel véget is ért a rendes játékidő, jöhet a kétszer tizenötperces hosszabbítás!

Chiesa megsérült, le kellett cserélni

Bátran cselezgetett az angolok között, nagy szóló végén aztán Stones és Walker zárt össze előtte és úgy koccant össze az olasz lába, hogy alig tudott lebicegni hosszas ápolás után. Az orvosok is cserét mutogattak, végül azért visszakocogott, de pár perc után Bernareschi jött a helyére. Látszik a mozgásán, hogy Chiesa nem egészséges már. El is kél a friss ember, most szorongattak az angolok.

A Juve-drukkerek alighanem a szívükhöz kapnak

Chiesa sántikál és a torinói körökben nem túl népszerű Bernardeschi készül pályára lépni. De aztán Chiesa visszatért, kapta is a füttyöt. Mindenesetre, amikor Spinazzola megsérült, és elterjedt, hogy esetleg Bernardeschi helyettesítheti, akkor az olasz szurkolók elég nagy százaléka a fejét fogta. Végül Emerson lett a megoldás.

Berardi két gólt is lőhetett volna akár!

Egy előre küldött labdánál megelőzte Pickfordot, de nem volt ideje semmire és a levegőből nagyon kapu fölé lőtt. Egy perccel később már a védők között kavargatott a tizenhatoson belül, de túl sokat szöszmötölt, már nem tudott rendesen kapura lőni, pedig ebben több volt. Jött az angoloknál az újabb erősítés is, ezúttal posztra: Rice helyén Henderson folytatja.

Southgate azonnal reagál

Trippiert hozta le, aki még hosszasan a pályát elhagyva is tapsolt és biztatta a csapattársait, igazán szép pillanat volt. Helyette Saka folytatja, vagyis egy támadó jött, így négy védővel folytatják az angolok, támadásban 4-2-3-1-es formáció rajzolódik ki, védekezésben inkább 4-4-2.

Bonucci az olaszok megmentője

Egy szöglet után sikerült egyenlítenie Olaszországnak. Verratti tudott egy kavarodás után kapura fejelni, miután Chiellinit eltüntették a tizenhatoson belül. Ezt Pickford még kivédte, viszont Bonucci közvetlen közelről a kapuba bikázta a labdát. 1-1!

Az elmúlt percek az angolokról szóltak

Kicsit kijött a szorításból a házigazda és két szöglettel veszélyeztetett. Stones bólintását Donnarumma a léc fölé tolta, a második próbálkozásnál viszont már az olasz védők is tisztázni tudtak. Ezután visszaállt a korábbi „rend”, vagyis az angolok behúzódtak, az olaszok pedig keresték a fogást rajtuk.

Nagyot védett Pickford!

Chiesa indult meg újra és addig-addig kavargatott a tizenhatoson belül, amíg valahogy kapura nem tudott lőni a védők takarásából. Pickford viszont nagy vetődéssel kitenyerelte a bal alsó sarokba szánt lövést. Maradt a 0-1.

Insigne majdnem megoldotta!

Egy lecsorgó labdát gyűjtött be a tizenhatoson belül, de kisodródott a védők szorításában és szinte nullszögből lőtt kapura, ezt Pickford hárítani tudta.

Ez nem Insigne napja

Először 18 méterre a kapuval szemben lőtt fölé egy szabadrúgást, majd egy kicsit közelebbről, akcióból próbálkozott, de lecsúszott a lábáról a labda. Nem őt hozta le azonban Mancini, hanem Barellát és Immobilét, helyetük Cristante és Berardi állt be.

Ez nem a szabadrúgások Eb-je

Eddig mindössze egyetlen szabadrúgásgól született, az is az angol-dán elődöntőben. Öt éve négyet is láthattunk, az egyiket Dzsudzsák Balázs lőtte.

Még így is az angolok voltak veszélyesebbek

Az úgynevezett xG-je jobb az angoloknak, pedig egyetlen lövésük volt, amiből a gól is született. Ebben az egy próbálkozásban több esély volt a gólra, mint az öt olasz próbálkozásban. Eddig Shaw a nyerőember.

Ha már xG

Nem láttak el minket a csapatok a helyzetekkel. Lényegében alig van gólveszély.

Az első 45 percben nem kényeztettek el minket a felek

Luke Shaw villámgyors gólja alapjaiban felforgatta a talán a meccs forgatókönyvét, de ettől még lehetett volna több helyzet is. Az angoloknak konkrétan másik lövése nem is volt, az olaszok viszont öt prbóálkozásból csak egyszer találtak kaput, azt is simán tudta védeni Shaw. Az olasz csapat 62 százalékos labdabirtoklása jól cseng, de az angolok Eb-győzelmét eddig nem sok veszélyeztette.

Borítékolható volt, amit látunk?

Elnézve az olaszok játékét, kicsit mintha lefelé ívelő tendenciát mutatnának a torna végére. Természetesen csak az xG-be, azaz a várható gólok statisztikába nem lehet belekapaszkodni, de azért már a belgák ellen sem az olaszok álltak jobban, a spanyolok elleniben pedig tényleg benne volt a kiesés veszélye. Most mindössze egy kaput eltaláló lövés volt a meccsen eddig, abból gól lett, Olaszország meg, ha nem is ötlettelenül, de nem túl eredményesen adogat.

Hű mekkora blokk volt!

Di Lorenzo laposan középre lőtt labdáját kapásból tűzte volna kapura Immobile, de Stones remekül blokkolt. Verratti is megpróbált a kipattanóból alkotni valamit, de laposan és gyengén lőtte a labdát éppen Pickfordhoz.

Insigne labdakezelése élményszámba megy

Miközben a legtöbb játékos bukdácsol a csúszós pálya és labda miatt, az olaszok tízesének labdakezelését egyszerűen élmény nézi. Többször akár két-három védő között is képes volt megtartani a labdát, csak épp a társak segítették őt kevéssé. Közben egy ellentámadásból Rice akadt fenn az olasz játékosokon, de Kuipers játékvezető vigyorogva mutatta neki, hogy álljon szépen föl. Sterling egy perccel később ugyanígy járt. Négy perc lesz a hosszabbítás.