Élő Közvetítés

Az olaszok bírták jobban az idegek harcát, tizenegyesekkel nyerték meg az Eb-t

Laurence Griffiths / POOL / AFP
Laurence Griffiths / POOL / AFP
Az Európa-bajnoki döntők történetének leggyorsabb góljával kezdett Anglia, de egyenlítettek az olaszok. A büntetőkre maradt a döntés, a hazai pályán játszó angolok viszont háromszor is hibáztak, két olyan játékos is ráadásul, akiket a tizenegyesekre cseréltek be. Olaszország másodszor nyert Eb-t, Anglia az 1966-os vébé óta vár az újabb tornagyőzelemre.

A mérkőzés előtt leginkább arról szóltak a hírek, hogy jegy nélküli angol drukkerek rohamozták meg a Wembley-t és csaptak össze a biztonságiakkal, véres képek és videók járták be a világsajtót. Aztán a meccs maga úgy indult, ahogy arra talán kevesen számítottak:

Luke Shaw 117 másodperc után vezetést szerzett Kieran Trippier ívelése után, megszerezve ezzel az Eb-döntők történetének leggyorsabb gólját.

Amilyen jó volt a kezdés, annyira visszafogott volt a félidő folytatása. Ami egyértelmű volt, hogy Gareth Southgate meccstaktikája sokkal jobban működött, mint Roberto Mancinié, az angolok rájátszottak az olaszok minden gyengeségére, így a rivális nem is nagyon tudott kibontakozni. Mindent elmond az első félidőről, hogy a legveszélyesebb olasz jelenthez Federico Chiesa egyéni alakítása kellett, ballábas lövése nem sokkal kerülte el a kaput és Jordan Pickford elég meglepettnek tűnt, azaz nem biztos, hogy tudott volna védeni.

Kapcsolódó
Még el sem kezdődött az Eb-döntő, de az angol szurkolókkal már gond van
Egy csoportnyi drukker átjutott a biztonságiakon.

A második félidő elején rögtön tizenegyest reklamáltak az angolok, Raheem Sterling esett el ugyanis Leonardo Bonucci és Giorgio Chiellini között, ám Björn Kuiperst nem hatotta meg a dolog, mutatta, hogy fel lehet állni, és a képernyőn nem is jelent meg a felirat, hogy visszanézték az esetet a VAR-szobában. Ezután megint azt láthattuk, mint az első félidő végén, azaz Anglia védekezett, ötös védelmi falat húzva a kapu elé, Olaszország pedig próbált támadni, de inkább csak egyéni villanásokra futotta, elsősorban Chiesa és Lorenzo Insigne próbálkozott. A 62. percben is előbbi lőtt, Pickford védett vetődve óriási bravúrral.

A 67. percben egy szöglet után is nagyot védett, de a kipattanónál már tehetetlen volt, Bonucci egyenlített ki. Teljesen megérdemelten, tegyük hozzá, nagyon passzív volt ekkorra az angol válogatott.

Az olaszok pedig lendületben maradtak, a 74. percben pedig ismét közel jártak a gólhoz, egy remek ütemű előreívelésnél Berardi érkezett, lövése azonban elment a kapu felett. A rendes játékidőbe még egy pályára rohanó szurkoló, valamint egy Chiesa-sérülés fért bele, ez az Eb-döntő is túlórába nyúlt.

Christian Charisius/picture alliance via Getty Images

A hosszabbításban a 107. percig kellett várni az első igazán komoly lehetőségre, egy olasz szabadrúgást egy cserejátékos, Federico Bernardeschi tűzött kapura, Pickford azonban védett, majd rávetődött a kipattanó labdára. A ráadás második félidejében már az angolok irányítottak, a meccs első fél órája után először – nem utolsósorban Jack Grealish beállásának beállásának köszönhetően. A döntések azonban így is a tizenegyesekre maradtak, amire mindkét kapitány friss embereket küldött be a hosszabbításban.

1976 óta most először dőlt el tizenegyesekkel az Eb-aranyérem sorsa.

Az első párban mindkét játékos betalált, a második kör elején viszont Andrea Belotti hibázott, Harry Maguire nem, így előnybe került Anglia. A harmadik körben aztán Bonucci talált be, Marcus Rashford viszont a kapufára lőtt, így ismét egyenlő volt az állás. A negyedik körben jött az újabb fordulat, ugyanis Jadon Sancho is hibázott – Rashfordot és őt is a 120. percben cserélte be Southgate –, azaz Gianluigi Donnarumma védett. Az ötödik kör elején jött Jorginho, de Pickford védte a szökellés után leadott lövését. A 19 éves Bukayo Sakának kellett volna meccsben tartania Angliát, de Donnarumma ismét védett, így Olaszország nyerte az Eb-t.

A 22 éves Donnarummát választották meg a torna legjobb játékosának.

Míg Anglia 1966 után tovább várhat arra, hogy végre ismét tornát nyerjen, addig Olaszország története második Európa-bajnoki aranyérmét ünnepelheti – 1968-ban volt az első. Összesen hat tornagyőzelemnél járnak az olaszok (négy vb, két Eb), ennél többet csak Németország nyert (hetet).

Nagy siker ez a Serie A-nak is, ugyanis az olasz keretben mindössze négy légiós volt: Jorginho, Marco Verratti, Emerson és Alessandro Florenzi.

Júl. 11. Július 11. 21:00
London Wembley Stadion
Döntő
3:2

Luke Shaw
L. Shaw
2
Nicolo Barella
N. Barella
47
Nicolo Barella
N. Barella
54
Bryan Cristante
B. Cristante
54
Ciro Immobile
C. Immobile
55
Alex Meret
A. Meret
55
Leonardo Bonucci
L. Bonucci
55
Leonardo Bonucci
L. Bonucci
67
Kieran Trippier
K. Trippier
70
Bukayo Saka
B. Saka
70
Declan Rice
D. Rice
74
Jordan Henderson
J. Henderson
74
Lorenzo Insigne
L. Insigne
84
Federico Chiesea
F. Chiesea
86
Federico Bernardeschi
F. Bernardeschi
86
Giorgio Chiellini
G. Chiellini
96
Lorenzo Insigne
L. Insigne
91
Andrea Belotti
A. Belotti
91
Marco Verratti
M. Verratti
96
Manuel Locatelli
M. Locatelli
96
Mason Mount
M. Mount
99
Jack Grealish
J. Grealish
99
Harry Maguire
H. Maguire
106
Jorginho
J. Jorginho
114
Emerson Palmieri
E. Palmieri
118
Alessandro Florenzi
A. Florenzi
118
Jordan Henderson
J. Henderson
120
Marcus Rashford
M. Rashford
120
Kyle Walker
K. Walker
120
Jadon Sancho
J. Sancho
120
Domenico Berardi
D. Berardi
11
Harry Kane
H. Kane
11
Harry Maguire
H. Maguire
11
Leonardo Bonucci
L. Bonucci
11
Federico Bernardeschi
F. Bernardeschi
11
4-3-3
3-4-2-1
Gianluigi Donnarumma G. Donnarumma 21
Giovanni Di Lorenzo G. Di Lorenzo 2
Leonardo Bonucci L. Bonucci 19
Giorgio Chiellini G. Chiellini 3
Emerson Palmieri E. Palmieri 13
Nicolo Barella N. Barella 18
Jorginho J. Jorginho 8
Marco Verratti M. Verratti 6
Federico Chiesea F. Chiesea 14
Ciro Immobile C. Immobile 17
Lorenzo Insigne L. Insigne 10
Jordan Pickford J. Pickford 1
Kyle Walker K. Walker 2
John Stones J. Stones 5
Harry Maguire H. Maguire 6
Kieran Trippier K. Trippier 12
Kalvin Phillips K. Phillips 14
Declan Rice D. Rice 4
Luke Shaw L. Shaw 3
Mason Mount M. Mount 19
Raheem Sterling R. Sterling 10
Harry Kane H. Kane 9

Elkezdtek csúszkálni a játékosok

Szakad az esőt Angliában – persze mi másra is számíthatnánk?! – és a fű már nagyon csúszós, így aztán elkezdtek el-elesni a játékosok. Összességében azért átvette a játék irányítását az olasz csapat, de sok a technikai hiba tőlük, néha a csúszós talaj, néha a rossz döntések miatt.

Chiesa lőtt először veszélyesen kapura

Nagyon-nagyon nehezen fűzte át magát az olaszok csatára Declan Rice-on, majd nem támadták meg a védők, miközben lopta a távolságot, úgyhogy kapura is lőtt. Picivel ment a bal kapufa mellé a lapos lövése, de ebben most legalább benne volt az esélye, hogy betalálhatnak az olaszok.

Kane visszalépéseivel nem tud mit kezdeni Olaszország

Harry Kane kicsit nehezen lendült bele az Európa-bajnokságba, de aztán az elődöntőben, Dánia ellen már vissza-visszalépett a labdáért, az így megnyílt területeket pedig akkor Sterling tökéletesen futotta be. Ez továbbjutást eredményezett az angoloknak, várható volt, hogy ezt a fegyvert megint elővehetik, azonban egyelőre mintha az olaszok nem tudnának mit kezdeni vele.

Rém kilátástalannak tűnik eddig az olaszok támadásépítése

A legtöbb olasz ellenakció és támadásépítés egy pocsék passzal, vagy íveléssel zárul. Az erővel középre lőtt lapos labdák már-már vaktában mennek a tizenhatos felé, olyan is előfordult, hogy egy olaszra jutott négy angol a célterületen. Az ívelgetés sem ért semmit, az angolok vagy kifejelték, vagy eleve pontatlan volt a labda. Ennél jóval több kell majd Roberto Mancini csapatától, ha egyenlíteni akar.

Jorginhónak lehet, hogy ennyi jutott mára

Lent maradt az olaszok középpályájának egyik legfontosabb láncszeme. Egy darabig ápolták, aztán folytatódott a játék, de az oldalvonalon kívül még mindig az orvosok próbálnak lelket verni a lábába. Itt az újabb gond?

Mourinhóval van tele a Twitter

A portugál edző nem volt elájulva Luke Shaw játékától, amikor még a Manchester United menedzsere volt, azt mondta, neki kellett a játékosa helyett gondolkodni. Shaw ebben a szezonban klubjában és a válogatottban is elég masszív teljesítményt nyújt, az angol drukkerek pedig természetesen dalba foglalták ezt az egész történetet.

Nem rohanták szét magukat az olaszok

Nagyon fegyelmezett az angolok védelme, nehéz rést találni a pajzson, ezért az olaszok nem is mentek előre, mint az őrültek, hanem elkezdtek türelmesen játszani. A körbepasszolt védelem mögé viszont időnként sikerült beívelni a labdát, csakhogy eddig a lesvonal segítette a hazai csapatot.

Trippier rendre megjátszható

Ráadásul érdemes is neki passzolni, mert a jobb oldalon fellépve jó döntéseket hoz. Amikor érdemes beadással próbálkozni, akkor ível is, ha viszont sűrű a védőfal, okosan visszaadja. Az angol támadások nagy része rajta keresztül zájlik.

Pörgős a meccs

Az olaszoknak nincs vesztegetni való idejük és ez megmutatkozott a játékukon már az elején. Egy gyorsan kiharcolt szabadrúgásból veszélyeztettek viszont egyedül, ezt Insigne kapu fölé lőtte és az angol támadásokban is van elképzelés. A hazai pályán játszó csapat egyébként okosan tartja meg a labdákat, látszik, hogy meg fogják becsülni az előnyt.

Ennél csak egy gyorsabb gól volt

Eb- vagy vb-döntőben ráadásul. 117 másodperc kellett Shaw-nak, Neeskensnek 1974-ben 87 is elég volt, de az világbajnokság volt, azaz:

ez volt a leggyorsabb gól Eb-fináléban.

Az első angol támadásból gól született

Az olaszok szöglete után Luke Shaw adott labdát a mélyen visszalépő Harry Kane-nek, ő pedig indította a jobb oldalon üresen álló Kieran Trippiert. Az Atleti játékosa kivárt és igaza lett, mert Shaw felért a támadáshoz, teljesen üresen kapott labdát és kapásból a rövidbe lőtt. Vezetnek az angolok! 1 perc 57 másodperc után lett meg a vezetést, ami a leggyorsabb az Eb-döntők történetében.

Himnuszban még mindig Olaszország a király

Egyszerűen nem lehet nem imádni azt a lendületet és hangerőt, ahogy az olasz csapat lenyomja a himnuszt a meccsek előtt. Így volt ez most is, hiába fütyült rengeteg angol. Ezután a hazai közönség is elénekelte a himnuszát, de ebben a műfajban Olaszország verhetetlen.

Angol kockázatkerülés, vagy olasz sokoldalúság?

A döntő párosítása komoly taktikai csatát hoz majd. Az Európa-bajnokságon elég kiegyensúlyozottan jók voltak az olaszok, ráadásul védekezésben és támadásban is jeleskedtek. Az angoloknál főleg azon volt a hangsúly, hogy tutira behúzzák a meccseket, egészen az elődöntőig gólt sem kaptak. A taktikai finomságokról itt írtunk bővebben:

Kapcsolódó
Az Eb-döntő nagy taktikai kérdése: ki alkalmazkodik kihez?
Az angol és az olasz volt a lassan mögöttünk hagyott Eb két legjobban védekező csapata. A fináléban is az dönthet, melyikük tudja úgy nullázni az ellenfél erényeit, hogy közben a saját erősségei sem oldódnak föl teljesen.

Az angol drukkerek nem a szebbik arcukat mutatják ma

Másról sem hallani a döntő kapcsán, minthogy jegy nélküli angol drukkerek rohamozták meg a Wembleyt és elég lehangoló videókkal találkozni Twitter- és Facebook-szerte. Két éve Madridban rendezték a Bajnokok Ligája döntőjét, volt szerencsém a helyszínen megnézni, akkor a liverpooli és a Tottenham-drukkerek játszották el ugyanezt, sokadik alkalommal is beálltak a sorba, hiába fordították őket vissza jegy hiányában. Volt olyan gyerek, akinek kikapták a kezéből a belépőjét.

Ha már Chiellini

Az olasz hátvédről bejárta a netet az a videó, amikor a tizenegyespárbaj előtt Jordi Albával haverkodik. Akkor sem lehetett rajta érezni aggodalmat, vagy feszültséget, pedig a döntő volt a tét. A finálé előtt Harry Maguire-rel is pacsizott egyet és nagyon hasonló hangulatban köszöntötte az angol riválist.

Vajon meddig jutna az angolok cseresora?

Az angol kispad is eljutna a döntőbe, annyira kivételes játékosaik vannak

– ezt mondta Giorgio Chiellini az olaszok pénteki sajtótájékoztatóján.

Valóban így lenne? Egy pár nevet azért felsorolunk:

  • Jack Graelish,
  • Jadon Sancho,
  • Marcus Rashford,
  • Phil Foden (aki sérülés miatt alighanem kihagyja a döntőt),
  • Jordan Henderson,
  • Jude Bellingham.

Nem rossz névsor.

Andy Rain / POOL / AFP
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik