Hírek sport

Elmúlt már az az időszak, amikor csak Cristiano Ronaldóról szólt a portugál válogatott

PEDRO FIUZA / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP
PEDRO FIUZA / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP
A magyar válogatott a címvédő portugálok ellen kezdi el az Európa-bajnokságot a telt házas Puskás Arénában. A Juve csillaga még mindig a legmeghatározóbb tagja csapatának, azonban most elég minőségi társakat kapott maga mellé. Ellenfélnéző.

Bár már eltelt öt év, alighanem még többekben az a kép él a portugál válogatottról, hogy a 2016-os Európa-bajnokságon csak a harmadik helyen jutott tovább a csoportjából (a magyarokkal 3-3-at játszott a csapat), és gyakorlatilag az egész tornán csak a Wales elleni elődöntőben tudott nyerni a rendes játékidőben. Portugália mégis megnyerte azt az Eb-t (hosszabbításban), még úgy is, hogy már a döntő elején elveszítette sérülés miatt Cristiano Ronaldót.

Kapcsolódó
Ronaldo: A legfontosabb, hogy jól kezdjünk és megverjük a magyarokat
Csütörtökön este megérkezett Budapestre a pénteken kezdődő Európa-bajnokságon címvédőként szereplő portugál labdarúgó-válogatott. A csapat

Akkor egy stabil védekezésre építő csapat verekedte el magát aranyéremig, és ugyan a döntőben csak az oldalvonalon kívülről tudott segíteni a társaknak, elég egyértelmű volt, hogy van Cristiano Ronaldo és a többiek. Az évek során azonban azonban kiemelkedő képességű játékosok sorát termelte ki a portugál foci, az Eb után nyert egy Nemzetek Ligáját is, mostanra pedig ott tartunk, hogy Portugália nemcsak egyike a kontinens élmezőnyének, hanem aranyesélyesként kezd bele az idei Eb-be. Épp Magyarország ellen, a telt házas Puskás Arénában.

Régen Portugália azért indult el egy nagy tornán, hogy megmérettesse magát. Most azért, hogy megnyerje azt

– mondta a torna előtt a szövetségi kapitány, Fernando Santos, ehhez pedig alighanem nem sok magyarázatot kell fűzni.

Ahol Cristiano Ronaldo a csapat tagja, ott róla szól minden. Így van ez a portugál válogatottal is, csakhogy mostanra már egyáltalán nincs egyedül. Míg a 2016-os keretben tátongtak lyukak, hogy mást ne mondjunk, Éder szerezte a portugál aranyérmet érő gólt a döntő hosszabbításában, addig a mostani válogatottra ránézve nem találni gyenge pontot. Az akkori kulcsjátékosok most is itt vannak – a kapus Ruí Patrício, a védelemben Pepe, elöl pedig Ronaldo –, ám felnőtt melléjük egy olyan, tehetséges generáció, amit bárhol máshol megirigyelnének.

A védelemből ugyan koronavírus miatt kidőlt Joao Cancelo, ami még érzékeny veszteség lehet, de olyan nevek szerepelnek a hátsó alakzatban, mint Rúben Dias, aki bajnok volt és Bajnokok Ligája-döntőt játszott a Manchester Cityvel, a Premier League-ben pedig a szezon legjobb játékosának választották., vagy Nuno Mendes, aki ugyan még csak 18 éves, de kiváló szezonja volt a Sportingban, részéről ez az Eb lehet, amikor megtanulja Európa a nevét. A középpályáról egyértelműen a Manchester Unitedet az angol topcsapatok közé szinte egymaga visszaemelő Bruno Fernandest és a Cityben focizó Bernardo Silvát kell kiemelni, míg a támadósorban Ronaldo és a Bundesliga egyik legjobb csatára, André Silva mellé érkezett egy Joao Félix és egy Diogo Jota is. Az utóbbi háromból kettő garantáltan a kispadon kezdi majd a mérkőzéseket, egyben megmutatva, mennyire mély a portugál támadóegység.

Bár a selejtező nem indult jó Portugália számára, Ukrajnával és Szerbiával is döntetlent játszott, aztán az ukránok ellen még egy vereség is becsúszott később, de a második helyen azért így is egyenes ágon jutott ki az Eb-re. Ahol aztán bekerült a halálcsoportba, a magyar-német-francia hármas mellé, azaz hiába nagyon erős a csapat, még érheti kellemetlen meglepetés is akár.

Ami a taktikát illeti, általában egy 4-4-2-es (olykor 4-3-3-as) rendszerben játszik Portugália, ahol két védekezőbb felfogású belső középpályás játszik, hogy Bruno Fernandes és Bernardo Silva jobban kiélhesse magát támadásban, míg a Ronaldo mellé rendelt támadónak feladata az is, hogy a védekezésben visszasegítsen, így hátrafelé már inkább egy 4-2-3-1-et láthatunk.

Hiába hemzseg sztároktól a portugál csapat, ha nem is Ronaldón múlik minden, de még mindig erőteljes hatással van a játékra azzal, hogy bár ő a center, de azért még mindig vissza-visszalép labdákért, vagy épp kihúzódik balra, hogy onnan cselezzen befelé. Na meg persze, ha kell, ha nem, ő végzi el a szabadrúgásokat.

Az utolsó felkészülési mérkőzésen Izrael ellen volt is egy katasztrofális lövése, amikor a lelátóra bombázta a labdát, miközben ott állt a labda mögött Fernandes is. Ugyanakkor pont azért van ennyi rajongója, ezért van neki a legtöbb követője a közösségi felületeken a labdarúgók közül, mert még mindig felvállalja a vezér szerepét. Márpedig, ha valaki, ő bírja az ezzel járó nyomást is.

Kapcsolódó
Alig hisszük el, Ronaldo szabadrúgása mennyire pocsék lett
Utána azért csak megszerezte 104. gólját a válogatottban.

A most 66 éves Fernando Santost még 2014-ben nevezték ki a portugál válogatott élére, és ugyan mindig is voltak olyan hangok vele kapcsolatban, hogy a támadókkal teli kerete túlnőtt az inkább védekező felfogású edzőn, de az eredmények egyelőre mást mutatnak. A megnyert Eb és Nemzetek Ligája után itt van a mostani Európa-bajnokság a bizonyításra, és mivel 2024-ig szól a szerződése, így még két további nagy világesemény belefér ebbe az időszakba. Márpedig az eddigiek alapján megtérült Portugáliának, hogy Santos projektje mellett tette le a szövetség a garast.

A portugál keret:

kapusok: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Rui Patrício (Wolverhampton Wanderers), Rui Silva (Granada)

 

hátvédek: Diogo Dalot (AC Milan), Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderers), José Fonte (Lille), Pepe (FC Porto), Rúben Dias (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting CP), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)

 

középpályások: Danilo Pereira (Paris Saint-Germain), Joao Palhinha (Sporting CP), Rúben Neves (Wolverhampton Wanderers), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers), Renato Sanches (Lille), Sérgio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Betis)

 

támadók: Pedro Goncalves (Sporting CP), André Silva (Eintracht Frankfurt), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Juventus), Diogo Jota (Liverpool), Goncalo Guedes (Valencia), Joao Félix (Atlético Madrid), Rafa Silva (Benfica)

Ahol a futball esze és szíve találkozik!

Válogatott írások a legjobbaktól.

Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!

Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.

Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.

KIPRÓBÁLOM!

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik