Az 1992-es svédországi Európa-bajnokság volt az utolsó nemzetközi verseny, ahol a győztes két pontot kapott, itt lehetett utoljára hazaadással húzni az időt, az Eb után ugyanis a kapusok már nem vehették kézbe a saját játékostól lábbal visszakapott labdát.
Politikailag is furcsa időszakot éltek: a selejtezőt még Szovjetunióként sikerrel megvívó válogatott Független Államok Közössége néven indult, ez volt az első nagy verseny, amelyen az újraegyesített Németország csapata szerepelt, míg a délszláv háború miatt Jugoszláviát kizárták és Dánia kapott meghívást.
Ugyan már az 1991-es, decemberi sorsolás idején felmerült, hogy a polgárháború miatt Jugoszláviát kizárhatja az UEFA és Dánia lehet a beugró, de az európai szövetség sokáig nem lépett semmit. Lennart Johansson elnök még 1992. május 29-én is azt közölte, ott lehet a válogatott az Eb-n, de miután az ENSZ BT általános gazdasági embargót rendelt el Jugoszlávia ellen, az UEFA kizárta a csapatot.
Jól hangzik, hogy a dánokat a strandról trombitálta össze Richard Möller Nielsen kapitány, de az igazság az, hogy a csapat éppen a FÁK elleni barátságos meccsre készült, azaz a keret java része együtt volt. De az kétségtelen, hogy a szokásos kemény felkészülés ezúttal elmaradt.
„Bár nem jutottunk ki az Eb-re, de edzésben voltunk, hiszen Svédországgal szomszédos országként sok válogatott szeretett volna velünk felkészülési mérkőzést vívni. A FÁK ellen készültünk, és a délelőtti edzés után kaptunk egy infót, hogy lehet, kizárják a jugoszlávokat. Aztán elmentünk edzeni, és utána hivatalosan is megerősítették, mehetünk az Eb-re” – emlékezett vissza Peter Schmeichel kapus.
A jó magyar rajt se segített
A magyar válogatott sajnos már a selejtezők során elbukott, pedig egy négymérkőzéses veretlenségi sorozattal kezdte a sorozatot, noha Szovjetunió és Olaszország mellett nem sok esélyt adtak neki előzetesen. Mészöly Kálmán második kapitányságának első tétmérkőzése egy oslói 0-0 volt, ezt követte az olaszok elleni hazai 1-1, majd Ciprus oda-vissza történő legyőzése (4-2, 2-0).
A szovjetek ellen így 60 ezer szurkoló ment ki a Népstadionba, de Alekszej Mihajlicsenko gólja lehűtötte a nagy hurráoptimizmust, majd jött egy salernói 3-1-es vereség az olaszoktól, és a moszkvai 2-2-vel nem csak az Eb-reményektől, de a szaúdi al-Ittihadba szerződő Mészölytől is elbúcsúzhattunk. A csapat végül csak csoportnegyedik lett.
Hiába a nyolc világbajnok
Az Eb-n aztán minden borult, az A csoportban Franciaország és Anglia két döntetlennel és egy vereséggel kizúgott, a csoportot a házigazda svédek veretlenül megnyerték, Dánia pedig úgy jutott tovább, hogy az utolsó körben 2-1-re megverte a franciákat.
A B csoportban nem történt csoda, a németek és a hollandok jutottak tovább.
Az elődöntőben Németország Karl-Heinz Riedle vezérletével 3-2-re nyert Svédország ellen, a hazaiaknak igazából nem volt esélyük, végig rohantak az eredmények után. A másik ágon Dánia folytatta a futballcsodát, Hollandia ellen is szenzációsan játszott.
Henrik Larsen duplázott, de a hollandoknál Dennis Bergkamp gólja mellett Frank Rijkaard is betalált, és a 86. percben mentette hosszabbításra a csatát. Végül a büntetők döntöttek, egyedüliként az 1988-as Eb hőse, Marco van Basten rontott, akinek bal sarokra tartó lövését Peter Schmeichel kivédte.
A döntőt a németek hatalmas önbizalommal várták, azonban Dánia a kezdőcsapatban nyolc világbajnokkal felálló riválist is elintézte John Jensen és Kim Vilfort találataival, ezzel Dánia Európa-bajnok lett.
Csak akkor esett le, mit értünk el, amikor Koppenhágában, a városházán ünnepeltek bennünket. Ezen a ponton gondoltam arra, Krisztusom, valóban megtettük, ez nem álom
– emlékezett vissza a döntő egyik hőse, a szenzációsan védő Peter Schmeichel.
Öt érdekesség az 1992-es Eb-ről
- Dánia Eb-győzelme napokkal azután következett be, hogy egy népszavazáson az állampolgárok az Európai Unióról szóló szerződés ratifikálása ellen szavaztak. Uffe Ellemann-Jensen külügyminiszter megjegyezte: „Ha nem tudsz csatlakozni hozzájuk, verd meg őket.”
- A dánok sikere azért is figyelemre méltó, mert az országban 1986-ig nem is voltak profi klubok. Akkor a Bröndby hagyta el elsőként az amatőr futballt.
- Skócia 1974 és 1990 között minden világbajnokságra kvalifikálta magát, de a svédországi torna volt az első Európa-bajnokság, amelynek érdekelt volt a végjátékában.
- Franciaország lett az első csapat, amely minden meccsét megnyerte az Eb-selejtezők során.
- Az 1992-es Eb volt az első olyan világverseny, amelyen a számok mellett a játékosok neve is szerepelt a mezeken.