A Politiken megszólaltatta a Bispebjerg-Frederiksberg Kórház kardiológus főorvosát. Hanne Rasmusen azt mondta, nagyon ritkán fordul elő, hogy az élsportolók testmozgás közben összeomlanak.
„Évente kevesebb, mint öt eset van Dániában” – mondta, hozzátéve, hogy dán tanulmányok azt mutatják, hogy a versenysportolók esetében semmivel sem nagyobb a kockázat, mint az azonos korú nem sportolóknál.
Egyes külföldi tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a fiatal sportolóknak kissé megnő a szívproblémák kockázata.
„De ezt a dán tanulmányok alapján nem tudtuk megerősíteni. Ugyanakkor vannak jelentések, amelyek szerint az úgynevezett start-stop sportágak megnövelheti a szívritmuszavar kockázatát.”
Miután nem vett részt Christian Eriksen kezelésében, csak a tévében látottak alapján tudott véleményt mondani. Az, hogy a középpályás lelassult, majd tompítás nélkül elvágódott, szerinte hasonló a szívritmuszavaroknál látható tünetképhez.
„A szívritmuszavar olyan gyorssá válhat, hogy az ember nem tudja fenntartani a normális keringést, vagyis a vérnyomást. És akkor elájul” – mondja a sportkardiológus.
Hanne Rasmussen szerint a helyszíni gyors erőfeszítések kulcsfontosságúak az életmentés szempontjából.
Láttuk, hogy azonnal volt kezelés, és ez nagyon jó a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatban. Ha perceken magához tér, akkor van esély arra, hogy fizikailag teljesen felépül. De kétségtelen, semmit sem tudok a szíve állapotáról
– nyilatkozta.
A Spursnél minden rendben volt
Megszólalt Sanjay Sharma kardiológus professzor is, aki Londonban többször is tesztelte Eriksent, még a Tottenham játékosaként.
„Amikor láttam az esetet, megijedtem, hogy valamit figyelmen kívül hagytam. Gondoltam, hogy Istenem, van valami, amit nem láttunk. Megnéztem minden teszteredményét és minden tökéletesen néz ki. Attól a naptól kezdve, hogy szerződtettük, az volt a feladatom, hogy minden egyes évben átvizsgáljam. 2019-ig a tesztjei teljesen normálisak voltak” – mondta.
Michael Laudrup szerint hiba volt folytatni
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) úgy kommunikálta, hogy a játékosoknak a két lehetőséget adtak, hogy szombat este lejátsszák vagy vasárnap 12 órakor folytassák a mérkőzést. A dán és a finn játékosok közös kérése pedig az volt, hogy a mérkőzést fejezzék be szombaton.
A Viaplay szakértőjeként dolgozó Michael Laudrup ugyanakkor azt mondta, ez a választás nem választás volt. Úgy vélte, hogy az UEFA hibázott.
„Ilyen nagy érzelmi sokk után bármilyen döntést hozni szerintem helytelen volt. Az UEFA-nak annyit kellett volna mondania, hogy természetesen a meccset nem szabad folytatni és meg kell találni a megfelelő lehetőséget. Akár vasárnap, akár hétfőn, akár lejátszva az 50 percet, akár 0-0-val igazolni az eredményt” – vélte a korábbi 104-szeres válogatott klasszis.
Pestis vagy a kolera?
Az EkstraBaldet is hasonló véleményen volt, bár sokkal keményebben fogalmazott.
Mi kell valójában ahhoz, hogy az UEFA valóban behúzza a féket. Igazi halál? Az adrenalin-pumpáló, tragikus, sokkoló kusza helyzetben a dán játékosok, edzők és menedzserek az UEFA választása előtt álltak. Amely olyan volt, mintha pestis vagy a kolera között kellett volna választani: folytassák a meccset vagy vasárnap délben játsszanak.
A játékosok és Kasper Hjulmand szövetségi kapitány abban egyetértett – miután megbizonyosodtak arról, hogy Christian Eriksen állapota stabil –, hogy este visszatérni az edzőtáborba, majd sokkhatás alatt egész éjjel nem aludni és utána visszajönni másnap délben, értelmetlen lenne. Ezért döntöttek a folytatás mellett.
Minden bizonnyal az UEFA nagy örömére, de a futball nagy kárára.
A lap jegyzete szerint ilyen döntést nem tehettek volna a játékosok vállán, akik nemrégiben azt látták, hogy barátjuk és csapattársuk összeomlik és közel áll a halálhoz.
„Az UEFA-nak meg kellett volna mondani, nem játszhatunk sem most, sem holnap délben. És ebben a dán szövetségnek támogatnia kellett volna a válogatottat. Világos jelzés kellett volna, hogy az emberiség és a méltóság fontosabb, mint a több millió dolláros, szigorú követelményekkel rendelkező viadal.”