Nagyon fordult a világ az 1992-es Európa-bajnokság óta, a svédországi tornára még csak 35 európai ország selejtezett, négy évvel később azonban már 47 nemzet vágott neki a 1994 áprilisa és 1995 decembere között lejátszott kvalifikációnak. Köztük az újonnan csatlakozó Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Ukrajna, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Macedónia, Szlovénia és Liechtenstein.
A nyolccsoportos kvalifikáció egyetlen ötfős csoportjában a magyar válogatott szerény teljesítménnyel a negyedik helyen végzett, pedig hosszú idő után ez volt az első olyan próbálkozás, hogy nem történt edzőváltás. Azonban Mészöly Kálmán irányításával kikaptunk Izlandon, itthon kétszer is elherdáltunk 2-0-s előnyt a törökök és a svájciak ellen. Igaz Svédországot megvertük 1-0-ra…
Korán kiesett a címvédő Dánia
Az A csoportban Anglia egy szerény 1-1-gyel kezdett Svájc ellen, majd 2-0-ra verte Skóciát és 4-1-re Hollandiát. Szegény skótokat viszont sajnálni kellett, rosszabb gólkülönbséggel estek ki, Hollandia továbbjutásához Patrick Kluivert gólja kellett az angolok elleni 1-4-en.
A B csoportban a két évvel későbbi világbajnok Franciaország simán vette az akadályt a szintén veretlen spanyolokkal együtt, a C csoportban viszont a toronymagas esélyes németek mögött a csehek jutottak tovább, Olaszország kipottyant.
A D csoportban a portugál aranygeneráció remekelt, 3-0-ra elgázolta a második helyen továbbjutó horvátokat is. Kiesett viszont a címvédő Dánia, Törökország pedig három vereséggel, rúgott gól nélkül mehetett haza.
Hosszabbítás-cunami
A negyeddöntőben az Anglia-Spanyolország és a Franciaország-Hollandia meccs sem hozott gólt, a horvátok bő félórát emberhátrányban játszva 2-1-re kikaptak a németektől, Csehország viszont Karel Poborsky pazar emelésével elbúcsúztatta a portugálokat.
Jöhettek az elődöntők, ahol Anglia és Németország nem bírt egymással, 1-1 után jöhettek a 11-esek. Az első öt párban senki sem hibázott, ekkor Gareth Southgate jobb alsó sarokra tartó lövését Andreas Köpke megfogta, Andreas Möller viszont nem rontott, döntőbe lőve a németeket.
A másik ágon szinte ugyanez történt, a Csehország-Franciaország meccs 0-0 után tizenegyesrúgásokig fajult, ott öt kör után 5-5 volt az állás, de Reynald Pedros bal alsót megcélzó lövését Petr Kouba kivédte, Miroslav Kadlec viszont nem rontott, így a csehek húsz évvel a Csehszlovákok Eb-győztes diadala után ismét a fináléba jutottak.
„Vidd magaddal!”
A döntőben meglepetésre a csehek szereztek vezetést Patrik Berger büntetőjével az 58. percben, de a 69. percben beállt csereként Oliver Bierhoff, és kiderült, ő az a csatár, aki Gerd Müller (1972) és Horst Hrubesch (1980) örökébe lép azzal, hogy a két legenda után ő is duplázni tud egy Eb-fináléban.
Előbb a 73. percben hosszabbításra mentette a mérkőzést egy közeli fejessel, majd a 95. percben a lövése megpattant egy védőn, Kouba kapus pedig csak belekapni tudott, és a labda a bal kapufára pattanva a hálóba csorgott. Az akkor életben lévő szabály értelmében a meccs véget ért, Németország aranygóllal vívta ki harmadik Eb aranyát.
„Oliver Bierhoff megérdemelte ezt a két gólt. Nem játszott túl sokat az Eb-n, és mindenki azt mondta, hogy számára ez nem olyan könnyű. Tipikus középcsatár volt: technikailag nem a legjobb játékos, de hihetetlenül kedves srác” – nyilatkozta róla Matthias Sammer.
Az akkor 28 éves csatár csak februárban debütált, a döntő volt a 12. válogatott meccse. Állítólag az Eb-szereplését Berti Vogts szövetségi kapitány feleségének köszönhette, aki azt mondta férjének:
Vidd magaddal és vissza fogja fizetni neked!
Valóban meghálálta, végül meg sem állt 70 mérkőzésig és 37 találatig a nemzeti csapatban.
Öt érdekesség az 1996-os Eb-ről
- Az Eb hivatalos dalát, a Three Lions-t a győztes fél is átvette, és a német poplistákon a 16. helyig jutott.
- Kanálhajlító parafenomén, Uri Geller azt állította, hogy megbabonázta a labdát a tévé képernyőjén keresztül, a skót Gary McAllister ezért hibázta el a tizenegyest az angolok elleni, végül 2-0-ra elveszített csoportmérkőzésen.
- Az ötödik döntőjével Németország megelőzte a négy fináléval büszkélkedő Szovjetuniót, és megszerezte a harmadik aranyérmét.
- Alan Shearer öt találattal lett gólkirály, miután négy évvel később még szerzett kettőt, így hét góljával az örökrangsorban is a harmadik helyen áll Michel Platini és Cristiano Ronaldo mögött. Shearer sokat köszönhet Terry Venables kapitánynak, aki annak ellenére elvitte az Eb-re, hogy akkor már 21 hónapja nem szerzett gólt a válogatottban.
- 1988-hoz hasonlóan az 1996-os döntősök is találkoztak a csoportkörben. Németország akkor 2-0-ra, a fináléban pedig 2-1-re verte Csehországot.