Hírek sport

„Krisztusom, megtettük, ez nem álom” – amikor a dánok tündérmesét írtak az Eb-n

Oliver Berg/picture alliance via Getty Images
Oliver Berg/picture alliance via Getty Images

Az 1992-es svédországi Európa-bajnokság volt az utolsó nemzetközi verseny, ahol a győztes két pontot kapott, itt lehetett utoljára hazaadással húzni az időt, az Eb után ugyanis a kapusok már nem vehették kézbe a saját játékostól lábbal visszakapott labdát.

Politikailag is furcsa időszakot éltek: a selejtezőt még Szovjetunióként sikerrel megvívó válogatott Független Államok Közössége néven indult, ez volt az első nagy verseny, amelyen az újraegyesített Németország csapata szerepelt, míg a délszláv háború miatt Jugoszláviát kizárták és Dánia kapott meghívást.

Ugyan már az 1991-es, decemberi sorsolás idején felmerült, hogy a polgárháború miatt Jugoszláviát kizárhatja az UEFA és Dánia lehet a beugró, de az európai szövetség sokáig nem lépett semmit. Lennart Johansson elnök még 1992. május 29-én is azt közölte, ott lehet a válogatott az Eb-n, de miután az ENSZ BT általános gazdasági embargót rendelt el Jugoszlávia ellen, az UEFA kizárta a csapatot.

Jól hangzik, hogy a dánokat a strandról trombitálta össze Richard Möller Nielsen kapitány, de az igazság az, hogy a csapat éppen a FÁK elleni barátságos meccsre készült, azaz a keret java része együtt volt. De az kétségtelen, hogy a szokásos kemény felkészülés ezúttal elmaradt.

„Bár nem jutottunk ki az Eb-re, de edzésben voltunk, hiszen Svédországgal szomszédos országként sok válogatott szeretett volna velünk felkészülési mérkőzést vívni. A FÁK ellen készültünk, és a délelőtti edzés után kaptunk egy infót, hogy lehet, kizárják a jugoszlávokat. Aztán elmentünk edzeni, és utána hivatalosan is megerősítették, mehetünk az Eb-re” – emlékezett vissza Peter Schmeichel kapus.

Eb-történelem

1960: a Real-elnök a fél szovjet válogatottat szerződtette volna az Eiffel-torony tetején

1964: a harmadosztályból is leigazolta volna a Barca, de nemet mondott

1968: a legfurább Eb-elődöntő, ahol pénzfeldobással dőlt el a győztes

1972: ilyen csatárral képtelenség lemaradni az Eb-aranyról

1976: félt az elhízástól, annyi fogadást nyert meg az Eb hőse

1980: egy lábtörés segítette aranyéremhez az Eb-döntő német legendáját

1984: meghódította az európai futballt a mágikus négyes

1988: Hollandia egy bokasérült kispadossal verte végig Európát

A jó magyar rajt se segített

A magyar válogatott sajnos már a selejtezők során elbukott, pedig egy négymérkőzéses veretlenségi sorozattal kezdte a sorozatot, noha Szovjetunió és Olaszország mellett nem sok esélyt adtak neki előzetesen. Mészöly Kálmán második kapitányságának első tétmérkőzése egy oslói 0-0 volt, ezt követte az olaszok elleni hazai 1-1, majd Ciprus oda-vissza történő legyőzése (4-2, 2-0).

A szovjetek ellen így 60 ezer szurkoló ment ki a Népstadionba, de Alekszej Mihajlicsenko gólja lehűtötte a nagy hurráoptimizmust, majd jött egy salernói 3-1-es vereség az olaszoktól, és a moszkvai 2-2-vel nem csak az Eb-reményektől, de a szaúdi al-Ittihadba szerződő Mészölytől is elbúcsúzhattunk. A csapat végül csak csoportnegyedik lett.

Az Eb álomcsapata

Peter Schmeichel (dán) – Jocelyn Angloma (francia), Jürgen Kohler (német), Laurent Blanc (francia), Andeas Brehme (német), Ruud Gullit (holland), Steffan Effenberg (német), Thomas Hässler (német), Brian Laudrup (dán), Dennis Bergkamp (holland), Marco van Basten (holland).

Hiába a nyolc világbajnok

Az Eb-n aztán minden borult, az A csoportban Franciaország és Anglia két döntetlennel és egy vereséggel kizúgott, a csoportot a házigazda svédek veretlenül megnyerték, Dánia pedig úgy jutott tovább, hogy az utolsó körben 2-1-re megverte a franciákat.

A B csoportban nem történt csoda, a németek és a hollandok jutottak tovább.

Az elődöntőben Németország Karl-Heinz Riedle vezérletével 3-2-re nyert Svédország ellen, a hazaiaknak igazából nem volt esélyük, végig rohantak az eredmények után. A másik ágon Dánia folytatta a futballcsodát, Hollandia ellen is szenzációsan játszott.

Henrik Larsen duplázott, de a hollandoknál Dennis Bergkamp gólja mellett Frank Rijkaard is betalált, és a 86. percben mentette hosszabbításra a csatát. Végül a büntetők döntöttek, egyedüliként az 1988-as Eb hőse, Marco van Basten rontott, akinek bal sarokra tartó lövését Peter Schmeichel kivédte.

A döntőt a németek hatalmas önbizalommal várták, azonban Dánia a kezdőcsapatban nyolc világbajnokkal felálló riválist is elintézte John Jensen és Kim Vilfort találataival, ezzel Dánia Európa-bajnok lett.

Csak akkor esett le, mit értünk el, amikor Koppenhágában, a városházán ünnepeltek bennünket. Ezen a ponton gondoltam arra, Krisztusom, valóban megtettük, ez nem álom

– emlékezett vissza a döntő egyik hőse, a szenzációsan védő Peter Schmeichel.

Öt érdekesség az 1992-es Eb-ről

  • Dánia Eb-győzelme napokkal azután következett be, hogy egy népszavazáson az állampolgárok az Európai Unióról szóló szerződés ratifikálása ellen szavaztak. Uffe Ellemann-Jensen külügyminiszter megjegyezte: „Ha nem tudsz csatlakozni hozzájuk, verd meg őket.”
  • A dánok sikere azért is figyelemre méltó, mert az országban 1986-ig nem is voltak profi klubok. Akkor a Bröndby hagyta el elsőként az amatőr futballt.
  • Skócia 1974 és 1990 között minden világbajnokságra kvalifikálta magát, de a svédországi torna volt az első Európa-bajnokság, amelynek érdekelt volt a végjátékában.
  • Franciaország lett az első csapat, amely minden meccsét megnyerte az Eb-selejtezők során.
  • Az 1992-es Eb volt az első olyan világverseny, amelyen a számok mellett a játékosok neve is szerepelt a mezeken.

IX. Európa-bajnokság, 1992, Svédország

A csoport:
Svédország – Franciaország 1-1 (1-0)
gól: Eriksson (24.), illetve Papin (58.)

 

Dánia – Anglia 0-0

 

Franciaország – Anglia 0-0

 

Svédország – Dánia 1-0 (0-0)
gól: Brolin (58.)

 

Svédország – Anglia 2-1 (0-1)
gól: Eriksson (46.), Brolin (82.), illetve Platt (4.)

 

Dánia – Franciaország 2-1 (1-0)
gól: H. Larsen (8.), Elstrup (78.), illetve Papin (60.)

 

A csoport végeredménye: 1. Svédország 5 pont, 2. Dánia 3, 3. Franciaország 2, 4. Anglia 2.

 

B csoport:
Hollandia – Skócia 1-0 (0-0)
gól: Bergkamp (75.)

 

FÁK – Németország 1-1 (0-0)
gól: Dobrovolszkij (64.), illetve Hässler (90.)

 

Németország – Skócia 2-0 (1-0)
gól: Riedle (29.), Effenberg (47.)

 

Hollandia – FÁK 0-0

 

Hollandia – Németország 3-1 (2-0)
gól: Rijkaard (4.), Rob Witschge (14.), Bergkamp (72.), illetve Klinsmann (53.)

 

Skócia – FÁK 3-0 (2-0)
gól: McStay (7.), McClair (16.), McAllister (84.)

 

A csoport végeredménye: 1. Hollandia 5 pont, 2. Németország 3, 3. Skócia 2, 4. FÁK 2.

 

Elődöntők:
Svédország – Németország 2-3 (0-1)
gól: Brolin (64.), K. Andersson (89.), illetve Hässler (8.), Riedle (59., 88.)

 

Dánia – Hollandia 2-2 (1-2, 2-2, 2-2), 11-esekkel: 5-4
gól: H. Larsen (5., 33.), illetve Bergkamp (23.), Rijkaard (86.)

 

Döntő (1992. június 25.):
Dánia – Németország 2-0 (1-0)
Göteborg, Ullevi stadion
vezette: Galler (svájci)
Dánia: Schmeichel – L. Olsen, Sivebaek (66., Christiansen), K. Nielsen, Piechnik, Christofte, Vilfort, J. Jensen, H. Larsen, Povlsen, B. Laudrup. Szövetségi kapitány: Richard Möller-Nielsen
Németország: Illgner – Helmer, Kohler, Buchwald, Reuter, Hässler, Sammer (46. Doll), Effenberg (81., Thom), Brehme, Riedle, Klinsmann. Szövetségi kapitány: Berti Vogts
gól: J. Jensen (19.), Vilfort (79.)

 

A döntő góllövőlistájának élmezőnye:
3 gólos: Dennis Bergkamp (Hollandia), Tomas Brolin (Svédország), Henrik Larsen (Dánia), Karlheinz Riedle (Németország)
2 gólos: Jan Eriksson (Svédország), Thomas Hässler (Németország), Jean-Pierre Papin (Franciaország), Frank Rijkaard (Hollandia)

 

A teljes torna (1990-92) góllövőlistájának élmezőnye:
11 gólos: Jean-Pierre Papin (Franciaország)
10 gólos: Darko Pancsev (Jugoszlávia)
8 gólos: Marco van Basten (Hollandia)
7 gólos: Dennis Bergkamp (Hollandia)
6 gólos: Bent Christensen (Dánia), Adrian Knup (Svájc)
5 gólos: Emilio Butragueno (Spanyolország), Colin John Clarke (Észak-Írország), Kiprich József (Magyarország), Karl-Heinz Riedle (Németország)

Ahol a futball esze és szíve találkozik!

Válogatott írások a legjobbaktól.

Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!

Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.

Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.

KIPRÓBÁLOM!

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik