A labdarúgó Európa-bajnokságok történetében először fordult elő, hogy két ország vállalkozott a rendezésre: Spanyolország és Ausztria mellett a hollandok és a belgák pályáztak és végül ők ketten nyertek.
49 válogatott vett részt a selejtezőkön, a két házigazda értelemszerűen kimaradt ebből. A jugoszlávok a hosszú, háborús eltiltás után ismét indulhattak, Bosznia-Hercegovina először vett részt Eb-kvalifikáción, csakúgy, mint Andorra együttese. A kilenc csoport első helyezettje és a legjobb második egyenes úton jutott ki, a többi nyolc csoportmásodik playoffban döntött a maradék négy hely sorsáról.
A magyarok reménye a szokásoknak megfelelően gyorsan elszállt, pedig a portugálok elleni első, hazai mérkőzésig nagy volt a bizakodás. Bicskei Bertalan második kapitánysága ugyanis egy ötmérkőzéses veretlenségi sorozattal indult, de hiába vezettünk Horváth Ferenc góljával a Népstadionban, Portugália végül 3-1-re fordított. A történelmi szempontból fontos Románia és Szlovákia elleni párharcokból egy lőtt góllal, két ponttal jött ki a csapat, ráadásul szégyenszemre Liechtensteinben is csak gól nélküli döntetlenre futotta erejéből, így 4. helyen zárt.
Harmatgyenge németek és dánok
Az A csoportban abszolút fejre állt a papírforma, az angolok és a németek a vártnál jóval gyengébbek voltak, a portugálok aranygenerációja viszont abszolút beérett.
Humberto Coelho csapata a nyitómérkőzésen 0-2-ről fordítva verte 3-2-re Angliát, aztán Costinha 94. percben begyötört góljával 1-0-ra nyert Románia ellen, végül Sergio Conceicao mesterhármasával kiütötte a németeket.
Erich Ribbeck címvédő együttese egyébként is korszakos mélyponton volt, a válogatott történetében ilyen rossz edző nem ült a kispadon. Legalábbis a statisztikák szerint: Ribbeck 1998 és 2000 között 24 mérkőzésen 10 győzelmet, 6 döntetlent és 8 vereséget ért el.
A 2000-es német válogatott végül két vereséggel és egy románok elleni pontocskával (1-1) esett ki, és Jenei Imre együttese tovább is jutott, miután a mindent eldöntő utolsó körben 3-2-re verte az ismét nyert helyzetből elbukó angolokat.
A B csoportban az olaszok ugyancsak három győzelemmel masíroztak a negyeddöntőbe, de meglepetésre a második helyen a törökök zártak.
A C csoportban még akkor is Spanyolország és Jugoszlávia volt a legjobb, ha az ibériaiak az első mérkőzésen óriási meglepetésre 1-0-ra kikaptak a norvégoktól. De miután a másik két mérkőzést megnyerték, csoportelsőként zártak.
A D csoportban az első két forduló után eldőlt minden, így az utolsó körben csak az volt a kérdés, hogy két-két győzelemmel rendelkező Hollandia és Franciaország közül ki lesz csoportelső. A hollandok jöttek ki jobban (3-2), az alsó ágon a csehek Dánia elleni győzelme pedig azt jelentette, hogy az 1992-es Európa-bajnok minden idők addigi legrosszabb csoportszereplésével, nulla ponttal és 0-8-as gólkülönbséggel mehetett haza.
Átok ült a holland tizenegyeseken
A negyeddöntőkben a papírforma érvényesült, a portugálok és az olaszok egyaránt 2-0-val jutottak túl a törökökön és a románokon, Hollandia rommá verte Jugoszláviát (6-1), a világbajnok franciák pedig kiszenvedték a 2-1-es sikert Spanyolország ellen.
Az igazi dráma az elődöntőkben következett. Hollandia uralta az olaszok elleni mérkőzést, főleg úgy, hogy Gianluca Zambrotta már a 34. percben piros lapot kapott. De Markus Merk játékvezető hiába ítélt két büntetőt a hollandoknak, Frank de Boer lövését Francesco Toldo kapus kivédte, Patrick Kluivert pedig a jobb kapufát találta el. A gól nélküli 120 perc után jöhettek a tizenegyesek, amelyek során Toldo még kettőt megfogott, Olaszországot juttatva a fináléba.
A Franciaország–Portugália mérkőzés szintén büntetővel dőlt el. A világbajnok a 117. percig döntetlenre állt, amikor Abel Xavier egy éles szögből leadott lövést kézzel tolt szögletre a bal kapufánál. Az érthetetlen mozdulatot büntető és Zinedine Zidane gólöröme követte, a franciák 2-1-re nyertek, és ismét döntőbe jutottak.
Korai volt az olasz öröm
A döntő is felejthetetlen maradt, az olaszok Marco Delvecchio góljával a 94. percig őrizték előnyüket és már a győzelmi örömhöz készültek az oldalvonal mentén, amikor Sylvain Wiltord kiegyenlített.
A hosszabbításban aztán megvillant David Trézéguet, így sorozatban a második Eb-döntő is aranygóllal dőlt el. A francia válogatott lett az első, amely regnáló világbajnokként ért fel a csúcsra az Európa-bajnokságon is.
Öt érdekesség a 2000-es Eb-ről
- A D csoport csak olyan válogatott került, amely korábban már nyert Eb-t: Hollandia, Franciaország, Dánia és Csehország (még Csehszlovákia részeként).
- 2000-ben Franciaország lett az első olyan regnáló világbajnok, amely egyben az Európa-bajnoki címet is elhódította.
- Jugoszlávia úgy játszott 3-3-as döntetlent Szlovéniával a C csoport nyitányán, hogy Sinisa Mihajlovic a 60. percben piros lapot kapott, de csapata emberhátrányban is három gólt szerezve kiegyenlített.
- Az olaszok kapusa, Francesco Toldo három tizenegyest védett a hollandok elleni elődöntőben: egyet a rendes játékidőben és kettőt a 11-es rúgásoknál.
- Négy testvérpár is játszott a tornán: Patrick és Daniel Andersson (svéd); Gary és Phil Neville (Anglia); Frank és Ronald de Boer (Hollandia); Émile és Mbo Mpenza (Belgium).