Hírek sport

A kapitány felesége megálmodta, Bierhoff meghálálta

BORIS HORVAT / AFP

Nagyon fordult a világ az 1992-es Európa-bajnokság óta, a svédországi tornára még csak 35 európai ország selejtezett, négy évvel később azonban már 47 nemzet vágott neki a 1994 áprilisa és 1995 decembere között lejátszott kvalifikációnak. Köztük az újonnan csatlakozó Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Ukrajna, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Macedónia, Szlovénia és Liechtenstein.

A nyolccsoportos kvalifikáció egyetlen ötfős csoportjában a magyar válogatott szerény teljesítménnyel a negyedik helyen végzett, pedig hosszú idő után ez volt az első olyan próbálkozás, hogy nem történt edzőváltás. Azonban Mészöly Kálmán irányításával kikaptunk Izlandon, itthon kétszer is elherdáltunk 2-0-s előnyt a törökök és a svájciak ellen. Igaz Svédországot megvertük 1-0-ra…

Eb-történelem

1960: a Real-elnök a fél szovjet válogatottat szerződtette volna az Eiffel-torony tetején

1988: Hollandia egy bokasérült kispadossal verte végig Európát

1992: „Krisztusom, megtettük, ez nem álom” – amikor a dánok tündérmesét írtak az Eb-n

Korán kiesett a címvédő Dánia

Az A csoportban Anglia egy szerény 1-1-gyel kezdett Svájc ellen, majd 2-0-ra verte Skóciát és 4-1-re Hollandiát. Szegény skótokat viszont sajnálni kellett, rosszabb gólkülönbséggel estek ki, Hollandia továbbjutásához Patrick Kluivert gólja kellett az angolok elleni 1-4-en.

A B csoportban a két évvel későbbi világbajnok Franciaország simán vette az akadályt a szintén veretlen spanyolokkal együtt, a C csoportban viszont a toronymagas esélyes németek mögött a csehek jutottak tovább, Olaszország kipottyant.

A D csoportban a portugál aranygeneráció remekelt, 3-0-ra elgázolta a második helyen továbbjutó horvátokat is. Kiesett viszont a címvédő Dánia, Törökország pedig három vereséggel, rúgott gól nélkül mehetett haza.

Az Eb álomcsapata

Andreas Köpke (német) – Laurent Blanc (francia), Marcel Desailly (francia), Matthias Sammer (német), Paolo Maldini (olasz), Karel Poborský (cseh), Dieter Eilts (német), Paul Gascoigne (angol), Alan Shearer (angol), Hriszto Sztoicskov (bolgár), Davor Suker (horvát).

Hosszabbítás-cunami

A negyeddöntőben az Anglia-Spanyolország és a Franciaország-Hollandia meccs sem hozott gólt, a horvátok bő félórát emberhátrányban játszva 2-1-re kikaptak a németektől, Csehország viszont Karel Poborsky pazar emelésével elbúcsúztatta a portugálokat.

Jöhettek az elődöntők, ahol Anglia és Németország nem bírt egymással, 1-1 után jöhettek a 11-esek. Az első öt párban senki sem hibázott, ekkor Gareth Southgate jobb alsó sarokra tartó lövését Andreas Köpke megfogta, Andreas Möller viszont nem rontott, döntőbe lőve a németeket.

A másik ágon szinte ugyanez történt, a Csehország-Franciaország meccs 0-0 után tizenegyesrúgásokig fajult, ott öt kör után 5-5 volt az állás, de Reynald Pedros bal alsót megcélzó lövését Petr Kouba kivédte, Miroslav Kadlec viszont nem rontott, így a csehek húsz évvel a Csehszlovákok Eb-győztes diadala után ismét a fináléba jutottak.

„Vidd magaddal!”

A döntőben meglepetésre a csehek szereztek vezetést Patrik Berger büntetőjével az 58. percben, de a 69. percben beállt csereként Oliver Bierhoff, és kiderült, ő az a csatár, aki Gerd Müller (1972) és Horst Hrubesch (1980) örökébe lép azzal, hogy a két legenda után ő is duplázni tud egy Eb-fináléban.

Előbb a 73. percben hosszabbításra mentette a mérkőzést egy közeli fejessel, majd a 95. percben a lövése megpattant egy védőn, Kouba kapus pedig csak belekapni tudott, és a labda a bal kapufára pattanva a hálóba csorgott. Az akkor életben lévő szabály értelmében a meccs véget ért, Németország aranygóllal vívta ki harmadik Eb aranyát.

„Oliver Bierhoff megérdemelte ezt a két gólt. Nem játszott túl sokat az Eb-n, és mindenki azt mondta, hogy számára ez nem olyan könnyű. Tipikus középcsatár volt: technikailag nem a legjobb játékos, de hihetetlenül kedves srác” – nyilatkozta róla Matthias Sammer.

Az akkor 28 éves csatár csak februárban debütált, a döntő volt a 12. válogatott meccse. Állítólag az Eb-szereplését Berti Vogts szövetségi kapitány feleségének köszönhette, aki azt mondta férjének:

Vidd magaddal és vissza fogja fizetni neked!

Valóban meghálálta, végül meg sem állt 70 mérkőzésig és 37 találatig a nemzeti csapatban.

Öt érdekesség az 1996-os Eb-ről

• Az Eb hivatalos dalát, a Three Lions-t a győztes fél is átvette, és a német poplistákon a 16. helyig jutott.
  • Kanálhajlító parafenomén, Uri Geller azt állította, hogy megbabonázta a labdát a tévé képernyőjén keresztül, a skót Gary McAllister ezért hibázta el a tizenegyest az angolok elleni, végül 2-0-ra elveszített csoportmérkőzésen.
  • Az ötödik döntőjével Németország megelőzte a négy fináléval büszkélkedő Szovjetuniót, és megszerezte a harmadik aranyérmét.
  • Alan Shearer öt találattal lett gólkirály, miután négy évvel később még szerzett kettőt, így hét góljával az örökrangsorban is a harmadik helyen áll Michel Platini és Cristiano Ronaldo mögött. Shearer sokat köszönhet Terry Venables kapitánynak, aki annak ellenére elvitte az Eb-re, hogy akkor már 21 hónapja nem szerzett gólt a válogatottban.
  • 1988-hoz hasonlóan az 1996-os döntősök is találkoztak a csoportkörben. Németország akkor 2-0-ra, a fináléban pedig 2-1-re verte Csehországot.

X. Európa-bajnokság, 1996, Anglia 16-os döntő (1996. június 8-30.)

A csoport:
Anglia – Svájc 1-1 (1-0)
gól: Shearer (24.), illetve Türkyilmaz (83.)

Anglia – Hollandia 4-1 (1-0)
gól: Shearer (23., 57.), Sheringham (51., 62.), illetve Kluivert (79.)

A csoport végeredménye: 1. Anglia 7 pont, 2. Hollandia 4, 3. Skócia 4, 4. Svájc 1.

B csoport:
Spanyolország – Bulgária 1-1 (0-0)
gól: Alfonso (74.), illetve Sztoicskov (65.)

Franciaország – Románia 1-0 (0-0)
gól: Dugarry (24.)

Bulgária – Románia 1-0 (1-0)
gól: Sztoicskov (3.)

Franciaország – Spanyolország 1-1 (0-0)
gól: Djorkaeff (48.), illetve Caminero (86.)

Franciaország – Bulgária 3-1 (1-0)
gól: Blanc (21.), Penev (66., öngól), Loko (91.), illetve Sztoicskov (70.)

Spanyolország – Románia 2-1 (1-1)
gól: Manjarín (10.), Amor (83.), illetve Raducioiu (30.)

A csoport végeredménye: 1. Franciaország 7 pont, 2. Spanyolország 5, 3. Bulgária 4, 4. Románia 0.

C csoport:
Németország – Csehország 2-0 (2-0)
gól: Ziege (26.), Möller (31.)

Olaszország – Oroszország 2-1 (1-1)
gól: Casiraghi (5., 52.), illetve Cimbalar (22.)

Csehország – Olaszország 2-1 (2-1)
gól: Nedved (5.), Bejbl (36.), illetve Chiesa (19.)

Németország – Oroszország 3-0 (0-0)
gól: Sammer (53.), Klinsmann (78., 91.)

Csehország – Oroszország 3-3 (2-0)
gól: Suchopárek (5.), Kuka (20.), Smicer (89.), illetve Mosztovoj (49.), Tetradze (54.), Beszcsasztnih (86.)

Németország – Olaszország 0-0

A csoport végeredménye: 1. Németország 7 pont, 2. Csehország 4, 3. Olaszország 4, 4. Oroszország 1.

D csoport:
Dánia – Portugália 1-1 (1-0)
gól: B. Laudrup (22.), illetve Sá Pinto (53.)

Portugália – Horvátország 3-0 (2-0)
gól: Figo (4.), Joao Pinto (32.), Domingos (82.)

Dánia – Törökország 3-0 (0-0)
gól: B. Laudrup (50., 84.), A. Nielsen (70.)

A csoport végeredménye: 1. Portugália 7 pont, 2. Horvátország 6, 3. Dánia 4, 4. Törökország 3.

Negyeddöntők:
Anglia – Spanyolország 0-0, 11-esekkel 4-2

Franciaország – Hollandia 0-0, 11-esekkel 5-4

Németország – Horvátország 2-1 (1-0)
gól: Klinsmann (21.), Sammer (59.), illetve Suker (51.)

vezette: Pairetto (olasz)
Németország: Köpke – Babbel, Sammer, Helmer, Scholl (Bierhoff, 69.), Eilts (Bode, 46.), Strunz, Hässler, Ziege, Klinsmann, Kuntz. Szövetségi kapitány: Berti Vogts
Csehország: Kouba – Rada, Kadlec, Suchopárek, Hornák – Nedved, Bejbl, Nemec, Poborsky (Smicer, 86.), Berger, Kuka. Szövetségi kapitány: Dusan Uhrin
gól: Bierhoff (73., 95.), illetve Berger (58.)

A döntő góllövőlistájának élmezőnye:
5 gólos: Alan Shearer (Anglia)
3 gólos: Jürgen Klinsmann (Németország), Brian Laudrup (Dánia), Davor Suker (Horvátország), Hriszto Sztoicskov (Bulgária)
2 gólos: Oliver Bierhoff, Matthias Sammer (Németország), Pierluigi Casiraghi (Olaszország), Teddy Sheringham (Anglia)

A teljes torna (1994-96) góllövőlistájának élmezőnye:
15 gólos: Davor Suker (Horvátország)
13 gólos: Hriszto Sztoicskov (Bulgária)
12 gólos: Jürgen Klinsmann (Németország)
11 gólos: Tony Polster (Ausztria)
7 gólos: Patrik Berger (Csehország), Hakan Sükür (Törökország), Andrzej Juskowiak (Lengyelország), Emil Kosztadinov (Bulgária), Mika-Matti Paatelainen (Finnország), Gianfranco Zola (Olaszország)