Hat év próbálkozás után 2002-re a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség rájött, hogy az aranygól nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, azonban a kísérletező kedv nem lankadt. Jött az ezüstgól, amely egy évet sem ért meg, de 2004-ben a görögök szédületes Eb-menetelésének részévé vált.
A 2004-es Eb-selejtezők régóta nem látott lehetőséget ígértek a magyar válogatott számára, Gellei Imre együttese ugyanis két körrel a vége előtt még esélyes volt a továbbjutásra. Hat forduló alatt csak Svédország tudott nyerni ellenünk (Budapesten 2-1-re), és ha Rigában nem rohanunk neki a letteknek (amit Maris Verpakovskisék kíméletlenül kihasználtak a kontráikkal) és nem kapunk ki 3-1-re, itthon a lengyelekkel szemben kiharcolhattuk volna a továbbjutást.
Érdekesség, hogy az egész Eb-kvalifikáció első gólját a feröeri John Petersen szerezte a skótok elleni 2-2-es eredménnyel véget ért mérkőzésen. Petersen korábban játszott a feröeri kézilabda-válogatottban is…
Az a furcsa 2-2
Az Eb A csoportja óriási meglepetéssel indult, Görögország ugyanis 2-1-re megverte a nyitómérkőzésen a portugálokat. A váratlan kudarc nem szegte kedvét a válogatottnak, Oroszország és Spanyolország legyőzésével végül csoportgyőztesként jutottak tovább. Görögország egy győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel, négy ponttal csusszant be a negyeddöntőbe.
A B csoportból Franciaország és Anglia jutott a legjobb nyolc közé. A C csoportban azonban volt izgalom, hiszen a svéd, a dán és az olasz csapat döntetleneket ért el egymással. Az utolsó fordulóra az a helyzet állt elő, hogy ha Olaszország legyőzi Bulgáriát, akkor jó esélye van a továbbjutásra, hacsak a dánok és a svédek nem játszanak 2-2-es döntetlent, mert azzal a két északi jut tovább. A végeredmény 2-2 lett…
A D csoportban a németek ismét elvéreztek, Hollandia négy ponttal, Csehország pedig hibátlan teljesítménnyel jutott a nyolc közé.
Beckham legrosszabb tizenegyese
A negyeddöntőben Csehország 3-0-ra elgázolta Dániát, a görögök nem kis meglepetésre Angelosz Hariszteasz góljával megverték a franciákat, a másik két párharc viszont 11-esekkel dőlt el.
A svéd-holland mérkőzésen nem született gól, majd a tizenegyeseknél Zlatan Ibrahimovic és Philip Cocu is rontott, de a döntés a hatodik körre maradt. Olof Mellberg lövését óriási kivédte Edwin van der Sar, Arjen Robben nem hibázott, Hollandia jutott a legjobb négy közé.
A Portugália-Anglia csata igazi drámát hozott, az angolok Michael Owen korai góljával a hajráig vezettek, de Hélder Postiga hosszabbításra mentette a mérkőzést.
A 110. percben aztán Rui Costa juttatta előnyhöz a portugálokat, ám ezúttal azonban már nem az arany-, hanem az ezüstgól döntött (azaz ha a hosszabbítás egyik felében gól születik, a 15 percet le kell játszani), és Frank Lampard bekotorta az egyenlítést (2-2).
A 11-eseknél David Beckham kilőtte a stadionból a labdát, Rui Costa is hibázott, végül a hetedik körben dőlt el a továbbjutás, amikor Darius Vassel sem talált be.
Hariszteasz döntött
Az elődöntőben Portugália 2-1-re verte Hollandiát, a másik ágon viszont a cseheknek nem feküdt a görögök stílusa, így végül Traianosz Dellasz 105. percben szerzett ezüstgólja döntött.
Az Eb-k történetében először fordult elő, hogy a nyitómérkőzést és a döntőt is ugyanaz a két csapat játszotta. Luis Felipe Scolari kapitány hiába gondolkodott úgy, hogy egy támadó szellemű felállással megtörheti a görög ellenállást, tévedett. Hiába volt 16:4 a lövési, és 58:42 a labdabirtoklási arány a házigazda javára, a görögök egyetlen kaput ért kísérlete, Hariszteasz fejese gólt és Európa-bajnoki győzelmet ért.
Amikor a játékvezető lefújta a mérkőzést, olyan volt, mintha lekapcsolták volna a világítást, csak egy sötét folt maradt az emlékezetemben. Hosszú percekig egy idióta vigyor fagyott az arcomra. Hihetetlen pillanatok voltak
– emlékezett vissza a csapatkapitány Theodorosz Zagorakisz.
Öt érdekesség a 2004-es Eb-ről
- Portugália volt az első házigazda, aki a franciák 1984-es bravúrja óta először bejutott az Európa-bajnokság döntőjébe.
- Görögország az egyenes kiesés három mérkőzésének mindegyikét 1-0-ra nyerte meg.
- 18 évesen és 237 naposan Wayne Rooney lett a legfiatalabb, aki egy Eb-n gólt szerzett. De rekordja mindössze négy napot élt meg, amikor is a svájci Johan Vonlanthen (18 év és 141 nap) túlszárnyalta.
- A görög lett a kilencedik válogatott, amelynek a neve felkerült az Eb-serlegre.
- Az Eb leggyorsabb gólját Dmitrij Kiricsenko szerezte, az addigra már kiesett oroszok 68 másodperc után szereztek vezetést Görögország ellen az utolsó csoportmérkőzésen.