Hírek sport

Trézéguet aranygóljával írtak történelmet a franciák

PATRICK HERTZOG / AFP

A labdarúgó Európa-bajnokságok történetében először fordult elő, hogy két ország vállalkozott a rendezésre: Spanyolország és Ausztria mellett a hollandok és a belgák pályáztak és végül ők ketten nyertek.

49 válogatott vett részt a selejtezőkön, a két házigazda értelemszerűen kimaradt ebből. A jugoszlávok a hosszú, háborús eltiltás után ismét indulhattak, Bosznia-Hercegovina először vett részt Eb-kvalifikáción, csakúgy, mint Andorra együttese. A kilenc csoport első helyezettje és a legjobb második egyenes úton jutott ki, a többi nyolc csoportmásodik playoffban döntött a maradék négy hely sorsáról.

A magyarok reménye a szokásoknak megfelelően gyorsan elszállt, pedig a portugálok elleni első, hazai mérkőzésig nagy volt a bizakodás. Bicskei Bertalan második kapitánysága ugyanis egy ötmérkőzéses veretlenségi sorozattal indult, de hiába vezettünk Horváth Ferenc góljával a Népstadionban, Portugália végül 3-1-re fordított. A történelmi szempontból fontos Románia és Szlovákia elleni párharcokból egy lőtt góllal, két ponttal jött ki a csapat, ráadásul szégyenszemre Liechtensteinben is csak gól nélküli döntetlenre futotta erejéből, így 4. helyen zárt.

Eb-történelem

1960: a Real-elnök a fél szovjet válogatottat szerződtette volna az Eiffel-torony tetején

1988: Hollandia egy bokasérült kispadossal verte végig Európát

1992: „Krisztusom, megtettük, ez nem álom” – amikor a dánok tündérmesét írtak az Eb-n

1996: A kapitány felesége megálmodta, Bierhoff meghálálta

Harmatgyenge németek és dánok

Az A csoportban abszolút fejre állt a papírforma, az angolok és a németek a vártnál jóval gyengébbek voltak, a portugálok aranygenerációja viszont abszolút beérett.

Humberto Coelho csapata a nyitómérkőzésen 0-2-ről fordítva verte 3-2-re Angliát, aztán Costinha 94. percben begyötört góljával 1-0-ra nyert Románia ellen, végül Sergio Conceicao mesterhármasával kiütötte a németeket.

Erich Ribbeck címvédő együttese egyébként is korszakos mélyponton volt, a válogatott történetében ilyen rossz edző nem ült a kispadon. Legalábbis a statisztikák szerint: Ribbeck 1998 és 2000 között 24 mérkőzésen 10 győzelmet, 6 döntetlent és 8 vereséget ért el.

A 2000-es német válogatott végül két vereséggel és egy románok elleni pontocskával (1-1) esett ki, és Jenei Imre együttese tovább is jutott, miután a mindent eldöntő utolsó körben 3-2-re verte az ismét nyert helyzetből elbukó angolokat.

A B csoportban az olaszok ugyancsak három győzelemmel masíroztak a negyeddöntőbe, de meglepetésre a második helyen a törökök zártak.

A C csoportban még akkor is Spanyolország és Jugoszlávia volt a legjobb, ha az ibériaiak az első mérkőzésen óriási meglepetésre 1-0-ra kikaptak a norvégoktól. De miután a másik két mérkőzést megnyerték, csoportelsőként zártak.

A D csoportban az első két forduló után eldőlt minden, így az utolsó körben csak az volt a kérdés, hogy két-két győzelemmel rendelkező Hollandia és Franciaország közül ki lesz csoportelső. A hollandok jöttek ki jobban (3-2), az alsó ágon a csehek Dánia elleni győzelme pedig azt jelentette, hogy az 1992-es Európa-bajnok minden idők addigi legrosszabb csoportszereplésével, nulla ponttal és 0-8-as gólkülönbséggel mehetett haza.

Az Eb álomcsapata

Francesco Toldo (olasz) – Laurent Blanc (francia), Fabio Cannavaro (olasz), Paolo Maldini (olasz), Lilian Thuram (francia), Patrick Vieira (francia), Zinédine Zidane (francia), Luís Figo (portugál), Edgar Davids (holland), Patrick Kluivert (holland), Francesco Totti (olasz).

Átok ült a holland tizenegyeseken

A negyeddöntőkben a papírforma érvényesült, a portugálok és az olaszok egyaránt 2-0-val jutottak túl a törökökön és a románokon, Hollandia rommá verte Jugoszláviát (6-1), a világbajnok franciák pedig kiszenvedték a 2-1-es sikert Spanyolország ellen.

Az igazi dráma az elődöntőkben következett. Hollandia uralta az olaszok elleni mérkőzést, főleg úgy, hogy Gianluca Zambrotta már a 34. percben piros lapot kapott. De Markus Merk játékvezető hiába ítélt két büntetőt a hollandoknak, Frank de Boer lövését Francesco Toldo kapus kivédte, Patrick Kluivert pedig a jobb kapufát találta el. A gól nélküli 120 perc után jöhettek a tizenegyesek, amelyek során Toldo még kettőt megfogott, Olaszországot juttatva a fináléba.

A Franciaország–Portugália mérkőzés szintén büntetővel dőlt el. A világbajnok a 117. percig döntetlenre állt, amikor Abel Xavier egy éles szögből leadott lövést kézzel tolt szögletre a bal kapufánál. Az érthetetlen mozdulatot büntető és Zinedine Zidane gólöröme követte, a franciák 2-1-re nyertek, és ismét döntőbe jutottak.

Korai volt az olasz öröm

A döntő is felejthetetlen maradt, az olaszok Marco Delvecchio góljával a 94. percig őrizték előnyüket és már a győzelmi örömhöz készültek az oldalvonal mentén, amikor Sylvain Wiltord kiegyenlített.

A hosszabbításban aztán megvillant David Trézéguet, így sorozatban a második Eb-döntő is aranygóllal dőlt el. A francia válogatott lett az első, amely regnáló világbajnokként ért fel a csúcsra az Európa-bajnokságon is.

Öt érdekesség a 2000-es Eb-ről

• A D csoport csak olyan válogatott került, amely korábban már nyert Eb-t: Hollandia, Franciaország, Dánia és Csehország (még Csehszlovákia részeként).
  • 2000-ben Franciaország lett az első olyan regnáló világbajnok, amely egyben az Európa-bajnoki címet is elhódította.
  • Jugoszlávia úgy játszott 3-3-as döntetlent Szlovéniával a C csoport nyitányán, hogy Sinisa Mihajlovic a 60. percben piros lapot kapott, de csapata emberhátrányban is három gólt szerezve kiegyenlített.
  • Az olaszok kapusa, Francesco Toldo három tizenegyest védett a hollandok elleni elődöntőben: egyet a rendes játékidőben és kettőt a 11-es rúgásoknál.
  • Négy testvérpár is játszott a tornán: Patrick és Daniel Andersson (svéd); Gary és Phil Neville (Anglia); Frank és Ronald de Boer (Hollandia); Émile és Mbo Mpenza (Belgium).

XI. Európa-bajnokság, 2000, Belgium és Hollandia (2000. június 10.-július 2.)

A csoport:
Németország – Románia 1-1 (1-1)
gól: Scholl (28.), illetve Moldovan (5.)

Portugália – Anglia 3-2 (2-2)
gól: Figo (22.), J. Pinto (37.), Nuno Gomes (59.), illetve Scholes (3.), McManaman (18.)

Románia – Portugália 0-1 (0-0)
gól: Costinha (90+4.)

Anglia – Németország 1-0 (0-0)
gól: Shearer (53.)

Anglia – Románia 2-3 (2-1)
gól: Shearer (41.), Owen (45.), illetve Chivu (22.), Munteanu (48.), Ganea (89.)

Portugália – Németország 3-0 (1-0)
gól: S. Conceicao (35., 54., 71.)

A csoport végeredménye: 1. Portugália 9 pont, 2. Románia 4, 3. Anglia 3, 4. Németország 1.

B csoport:
Belgium- Svédország 2-1 (1-0)
gól: Goor (43.), Mpenza (46.), illetve Mjällby (53.)

Törökország – Olaszország 1-2 (0-0)
gól: Okan (62.), illetve Conte (52.), F. Inzaghi (70.)

Olaszország – Belgium 2-0 (1-0)
gól: Totti (6.), Fiore (66.)

Svédország – Törökország 0-0

Törökország – Belgium 2-0 (1-0)
gól: Sükür (45., 70.)

Olaszország – Svédország 2-1 (1-0)
gól: Di Biagio (39.), Del Piero (88.), illetve H. Larsson (77.)

A csoport végeredménye: 1. Olaszország 9 pont, 2. Törökország 4, 3. Belgium 3, 4. Svédország 1.

C csoport:
Spanyolország – Norvégia 0-1 (0-0)
gól: Iversen (65.)

Jugoszlávia – Szlovénia 3-3 (0-1)
gól: Milosevicc (67. 73.), Drulovic (70. ), illetve Zahovic (23., 57.), Pavlin (52.)

Szlovénia – Spanyolország 1-2 (0-1)
gól: Zahovic (59.), illetve Raúl (4.), Etxeberria (60.)

Norvégia – Jugoszlávia 0-1 (0-1)
gól: Milosevic (8.)

Jugoszlávia – Spanyolország 3-4 (1-1)
gól: Milosevic (30.), Govedarica (50.), Komljenovic (75.), illetve Alfonso (38., 90+4.), Pedro Munitis (51.), Mendieta (90+1.)

Szlovénia – Norvégia 0-0

A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Jugoszlávia 4, 3. Norvégia 4, 4. Szlovénia 2.

D csoport:
Franciaország – Dánia 3-0 (1-0)
gól: Blanc (16.), Henry (64.), Wiltord (90.)

Hollandia – Csehország 1-0 (0-0)
gól: F. de Boer (89.)

Csehország – Franciaország 1-2 (1-1)
gól: Poborsky (35.), illetve Henry (7.), Djorkaeff (60.)

Dánia – Hollandia 0-3 (0-0)
gól: Kluivert (57.), R. de Boer (66.), Zenden (77.)

Dánia – Csehország 0-2 (0-0)
gól: Smicer (64., 67.)

Franciaország – Hollandia 2-3 (2-1)
gól: Dugarry (8.), Trezeguet (31.), illetve Kluivert (14.), F. de Boer (51.), Zenden (59.)

A csoport végeredménye: 1. Hollandia 9 pont, 2. Franciaország 6, 3. Csehország 3, 4. Dánia 0.

Negyeddöntők:
Törökország – Portugália 0-2 (0-1)
gól: Nuno Gomes (44., 56.)

Olaszország – Románia 2-0 (2-0)
gól: Totti (33.), F. Inzaghi (43.)

Hollandia – Jugoszlávia 6-1 (2-0)
gól: Kluivert (24., 38., 54.), Govedarica (51., öngól), Overmars (78.), illetve Milosevic (90+1.)

Spanyolország – Franciaország 1-2 (1-2)
gól: Mendieta (38.), illetve Zidane (32.), Djorkaeff (44.)

Elődöntők:
Franciaország – Portugália 2-1 (0-1, 1-1, 1-1)
gól: Henry (51.), Zidane (117.), illetve Nuno Gomes (19.)

Olaszország – Hollandia 0-0, 11-esekkel 3-1

Döntő (2000. július 2.):
Franciaország – Olaszország 2-1 (0-0, 1-1), aranygóllal
Rotterdam, 50 000 néző
vezette: Frisk (svéd)
Franciaország: Barthez – Thuram, Blanc, Desailly, Lizarazu (86. Pires) – Dugarry (57. Wiltord), Djorkaeff (76. Trézéguet), Vieira, Deschamps, Zidane – Henry. Szövetségi kapitány: Roger Lemerre
Olaszország: Toldo – Cannavaro, Nesta, Iuliano, Maldini – Pessotto, Di Biagio (66. Ambrosini), Albertini, Fiore (53. Del Piero) – Delvecchio (86. Montella), Totti. Szövetségi kapitány: Dino Zoff
gól: Wiltord (90+4.), Trézeguet (103.), illetve Delvecchio (55.)

A döntő góllövőlistájának élmezőnye:
5 gólos: Savo Milosevic (Jugoszlávia), Patrick Kluivert (Hollandia)
4 gólos: Nuno Gomes (Portugália)
3 gólos: Zlatko Zahovic (Szlovénia), Sérgio Conceicao (Portugália), Thierry Henry (Franciaország)
2 gólos: David Trézeguet (Franciaország), Sylvain Wiltord (Franciaország)